Mihál navrhol posudzovať miminálne penzie od roku 2020, ale Richter mal jednu výhradu

Ekonomika

5.12.2019 (Webnoviny.sk) – Splnenie podmienky kvalifikovaných rokov pri priznávaní minimálnych dôchodkov by mala Sociálna poisťovňa podľa nezaradeného poslanca NR SR Jozefa Mihála naďalej posudzovať aspoň od roku 2020. Počas parlamentnej rozpravy o vládnom návrhu novely zákona o sociálnom poistení preto podal pozmeňujúci návrh, aby sa podmienka kvalifikovaných rokov neuplatňovala len do roku 2019.

Prísnejší ako súčasný stav

Natrvalo vypustiť podmienku minimálneho príjmu, z ktorého penzista v minulosti platil sociálne odvody, považuje exminister práce za nezodpovedné.

Jeho pozmeňujúci návrh súčasne počíta s tým, že kvalifikovaným rokom by od roku 2020 bol ten rok, v ktorom osoba platila odvody aspoň zo 40 % z priemernej mzdy. Jeho návrh je tak prísnejší ako súčasný stav, v ktorom stačí platiť odvody z 24,1 % priemernej mzdy na Slovensku.

Ak parlament podľa Mihála neschváli jeho pozmeňujúci návrh, dá občanom odkaz, aby neplatili odvody, lebo je to zbytočné. Penzista totiž bude mať podľa neho nárok na minimálny dôchodok vo výške 400 eur, či platil odvody ako zamestnanec z 800 eur, či platil sociálne poistenie ako samostatne zárobkovo činná osoba z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý budúci rok dosiahne 506,50 eura alebo do Sociálnej poisťovne uhrádzal odvody ako konateľ z jedného eura. Varoval pred tým, aby vládna koalícia natrvalo upustila od posudzovania výšky príjmu z hľadiska nároku na minimálnu penziu.

Nesúhlasil s vyššou hranicou príjmu

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa v záverečnom slove kladne vyjadril k návrhu Mihála, aby sa podmienka kvalifikovaných rokov posudzovala aspoň od roku 2020. Nesúhlasí však s tým, aby sa zvýšila hranica príjmu, od ktorej sa rok dôchodkového poistenia bude považovať za kvalifikovaný rok.

Ak by podľa neho bola táto hranica aspoň 40 % z priemernej mzdy, podľa Richtera by to poškodilo „veľmi veľa skupín“. Ako príklad uviedol zamestnancov s kratším pracovným úväzkom, ktorých mesačný príjem je nižší ako 40 % z priemernej mzdy.

„Postihlo by to veľa žien pracujúcich na kratší pracovný úväzok,“ zdôraznil minister. Keďže parlament podľa neho nemôže hlasovať o prvom a druhom návrhu poslanca Mihála osobitne, odporúča, aby poslanci pozmeňujúci návrh Mihála neschválili.

Zo zákona má zmiznúť podmienka

Sociálna poisťovňa má od začiatku budúceho roka priznať minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého príjmu v daných rokoch platili sociálne odvody. Zo zákona sa má totiž odstrániť podmienka tzv. kvalifikovaného roku dôchodkového poistenia.

Po 1. januári 1993 sú to len tie roky, v ktorých ročný hrubý príjem žiadateľa o dôchodok bol najmenej 24,1 % z ročnej priemernej mzdy na Slovensku v danom roku.

Napríklad v minulom roku by podmienku kvalifikovaného roku splnil ten, kto by celý rok v hrubom zarábal aspoň 244 eur mesačne. Ak sa zruší podmienka získania kvalifikovaného roku poistenia, nebude potrebné za minulý rok zarobiť v hrubom aspoň 244 eur mesačne.

Zrušenie podmienky kvalifikovaného roku dôchodkového poistenia má Sociálnej poisťovni umožniť skoršie a jednoduchšie priznanie minimálnej penzie, keďže poisťovňa nebude musieť testovať predošlý príjem penzistu.

Viac k témam: minimálny dôchodok, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Mihál navrhol posudzovať miminálne penzie od roku 2020, ale Richter mal jednu výhradu © SITA Všetky práva vyhradené.