Pandémia koronavírusu zatiaľ zásadne neovplyvnila počty osobných bankrotov, vyplýva to zo štatistík

Ekonomika

18.4.2020 (Webnoviny.sk) – Pandémia nového koronavírusu zatiaľ výraznejšie neovplyvnila počty osobných bankrotov. Vyplýva to zo štatistík, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor Ministerstva spravodlivosti SR.

Viac o téme: Koronavírus

Za marec tohto roka ubudli aj konzultácie občanov v Centre právnej pomoci (CPP), či už prostredníctvom telefonátu alebo elektronicky. Inštitút osobného bankrotu zaviedla exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ide o zákonom upravený proces, ktorý umožňuje ľuďom v prípade zásadných dlžôb začať odznovu.

Podané žiadosti na konkurz

Kým v januári a februári tohto roka sa čísla držali na minuloročnom priemere, v marci bola v 481 prípadoch podaná žiadosť na konkurz. Dvaja ľudia požiadali o splátkový kalendár a v 792 prípadoch bol priznaný nárok na vyhlásenie konkurzu. Pre porovnanie, v marci 2019 požiadalo o konkurz 1 488 občanov a vo viac ako 1 300 prípadoch bol priznaný.

Ľudia sa najčastejšie minulý mesiac obrátili na CPP prostredníctvom telefónu (5 229), osobnú konzultáciu využili v 797 prípadoch a elektronickú formu si zvolilo 208 z nich.

Ľudia sa môžu zbaviť svojich dlhov

Dlžníci môžu kontaktovať príslušnú kanceláriu CPP podľa miesta trvalého bydliska. Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí aj bezprostredne po jeho zavedení.

Inštitút bol zavedený v marci 2017 a ľudom ponúka dve nové možnosti. Dlhov sa môžu zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár.

Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.

Viac k témam: Centrum právnej pomoci (CPP), dlhy, dlžníci, osobný bankrot
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandémia koronavírusu zatiaľ zásadne neovplyvnila počty osobných bankrotov, vyplýva to zo štatistík © SITA Všetky práva vyhradené.