Minimálna penzia bude po novom dostupnejšia, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Ekonomika

Fotogaléria: Zuzana Čaputová

18.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa od začiatku budúceho roka prizná minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého príjmu v daných rokoch platili sociálne odvody. Zo zákona sa totiž odstráni podmienka tzv. kvalifikovaného roku dôchodkového poistenia.

Po 1. januári 1993 sú to len tie roky, v ktorých ročný hrubý príjem žiadateľa o dôchodok bol najmenej 24,1 % z ročnej priemernej mzdy na Slovensku v danom roku. Napríklad v minulom roku by túto podmienku splnil ten, kto by celý rok v hrubom zarábal aspoň 244 eur mesačne.

Ak sa zruší podmienka získania kvalifikovaného roku poistenia, nebude potrebné za minulý rok zarobiť v hrubom aspoň 244 eur mesačne. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Dlhodobé ošetrovné

Zrušenie podmienky kvalifikovaného roku dôchodkového poistenia má Sociálnej poisťovni umožniť skoršie a jednoduchšie priznanie minimálnej penzie, keďže poisťovňa nebude musieť testovať predošlý príjem penzistu.

Novelou zákona sa okrem toho od začiatku roka 2021 zavedie možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti.

Tieto osoby budú mať nárok na ošetrovné v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní.

Dlhodobé ošetrovné má pokryť životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie (najmenej 5 dní) a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti (najmenej 30 dní) na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára. Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť.

Druhý dôchodkový pilier

Podpis hlavy štátu pribudol aj pod novelu zákona o sociálnom poistení od poslancov za stranu Most-Híd. Ľudia, ktorí si na dôchodok sporia alebo budú sporiť v druhom dôchodkovom pilieri, tak budú dostávať zo Sociálnej poisťovne vyššie štátne dôchodky. Dôchodky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sa budú podľa novely zákona pre účasť v druhom pilieri znižovať v menšej miere ako v súčasnosti.

Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa pre účastníkov druhého piliera krátia vzhľadom na to, že časť ich penzijných odvodov smeruje na ich osobné účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach. „Sporiteľ, ktorý zarábal počas kariéry priemernú mzdu a odpracoval 42 rokov, je pri výpočte dôchodku ukrátený o približne 13 eur mesačne, teda viac ako 150 eur ročne,“ tvrdia poslanci za Most-Híd.

Darovanie potravín

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala aj novelu zákona o potravinách. Novelou zákona sa od 1. januára 2024 zavádza povinné a bezplatné darovanie potravín väčšími obchodníkmi (predajná plocha viac ako 400 metrov štvorcových) pre charitu po dátume minimálnej trvanlivosti.

„Vzhľadom na nevyhnutnosť poskytnúť prevádzkovateľom i charitatívnym organizáciám dostatok času na prispôsobenie novej právnej úprave a vytvoriť a prispôsobiť si skladovacie kapacity sa navrhlo odložiť účinnosť tejto právnej úpravy o 4 roky,“ ozrejmila zmeny poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová, ktorá novelu zákona predložila do parlamentu. Slováci podľa nej plytvajú s potravinami a novela zákona o potravinách by toto plytvanie mohla výrazne znížiť.

Kozmetické výrobky budú prístupné aj sociálne slabším rodinám. Podpis prezidentky SR totiž pribudol aj pod novelu zákona od poslankyne za SNS Evy Antošovej o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Nájomné byty

Distribútor bude po novom môcť dať bezodplatne kozmetické výrobky aj po dátume minimálnej trvanlivosti organizáciám, ktoré sa zaoberajú charitatívnou činnosťou, ak nemôžu ohroziť zdravie ľudí. Príjemcami kozmetických výrobkov môžu byť občianske združenia, ktoré vykonávajú verejnoprospešný účel v oblasti poskytovania sociálnej pomoci, humanitárnej starostlivosti alebo sociálnych služieb.

Podnikové nájomné byty budú daňovo zvýhodnené. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala aj novelu zákona o dani z príjmov od poslancov SNS, podľa ktorej sa výrazne skracuje doba odpisovania budov určených na ubytovanie vlastných pracovníkov pre firmy s viac ako 49 zamestnancami, a to zo 40 rokov na 6 rokov.

Zároveň sa pre zamestnancov využívajúcim takéto ubytovanie zavádza oslobodenie nepeňažného príjmu. Národniari si od návrhu sľubujú predovšetkým podporu mobility pracovnej sily a stimuláciu financovania bytovej výstavby zo zdrojov podnikateľského prostredia. Tvrdia, že o ňom diskutovali s Konfederáciou odborových zväzov SR aj s Klubom 500.

Viac k témam: charita, dôchodkové poistenie, druhý dôchodkový pilier, minimálny dôchodok, nájomné byty, novela zákona o potravinách, novela zákona o sociálnom poistení, ošetrovné, paliatívna starostlivosť, penzisti, priemerná mzda na Slovensku, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Minimálna penzia bude po novom dostupnejšia, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.