Odlesňovanie v Amazónii dosiahlo najvyššiu úroveň od roku 2008, Bolsonaro uprednostňuje rozvoj

Zaujímavosti

19.11.2019 (Webnoviny.sk) – Odlesňovanie Amazonského pralesa v Brazílii stúplo za 12 mesiacov o 29,5 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2008. Informovala o tom brazílska vesmírna agentúra. Od augusta 2018 do júla 2019 podľa Národného inštitútu pre vesmírny výskum (Inpe) prišiel prales o 9 762 kilometrov štvorcových vegetácie.

Podľa vedcov odlesňovanie pralesa postupuje rýchlejšie odkedy sa v januári ujal moci krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro. Prezident podľa nich uprednostňuje rozvoj pred ochranou pralesa. Bolsonaro už v minulosti spochybnil dáta od Inpe a jeho najnovšiu správu zatiaľ nekomentoval.

Za uplynulé desaťročie sa predchádzajúcim brazílskym vládam podarilo znížiť úroveň odlesňovania v Amazónii spoločným konaním federálnych agentúr a systémom pokút. Bolsonarova vláda však pokuty skritizovala, pričom za jej pôsobenia dramaticky poklesla konfiškácia dreva aj odsúdenia za environmentálne trestné činy, pripomína spravodajský portál BBC.

Viac k témam: Amazonský prales
Zdroj: Webnoviny.sk – Odlesňovanie v Amazónii dosiahlo najvyššiu úroveň od roku 2008, Bolsonaro uprednostňuje rozvoj © SITA Všetky práva vyhradené.