Vatikánsky denník žiada západné krajiny o prijatenie afganských utečencov, pápež vyzýva na modlitby

Správy Svet

20.8.2021 (Webnoviny.sk) – Vatikánsky denník L’Osservatore Romano vyzval západné krajiny na prijatie civilistov, ktorí utekajú z Afganistanu pred hnutím Taliban. Podľa denníka sa zhoršenie humanitárnej situácie dalo očakávať a je prekvapujúce, že rozhodnutiu stiahnuť vojakov z krajiny nepredchádzalo zohľadnenie tohto scenára a neboli podniknuté kroky, aby sa mu predišlo.

Západ má záväzok okamžite napraviť situáciu konkrétnymi činmi a prijať utečencov, aby zabránil „katastrofálnej humanitárnej krízovej situácii“, napísal v článku na titulnej strane piatkového vydania zástupca šéfredaktora Gaetano Vallini.

Komentár podľa agentúry AP predstavuje nezvyčajne priamu kritiku Spojených štátov, hoci Washington sa v ňom priamo nespomína. Vo vzťahu k chaosu, ktorý vznikol v dôsledku odchodu západných síl pod vedením USA, autor komentára napísal, že „by bolo ešte vážnejšie, ak by bolo takéto rozhodnutie prijaté s vedomím takýchto dramatických následkov“.

Znepokojenie nad chaosom, ktorý zmieta Afganistanom, vyjadril aj pápež František. V rámci nedeľného požehnania vyzval veriacich na modlitby za ukončenie násilia, aby mohli muži, ženy aj deti v Afganistane žiť vo vzájomnom mieri a bezpečí.

Viac k témam: Afganistan, migranti, Taliban, vatikánsky denník
Zdroj: Webnoviny.sk – Vatikánsky denník žiada západné krajiny o prijatenie afganských utečencov, pápež vyzýva na modlitby © SITA Všetky práva vyhradené.