Najväčšou stranou podľa majetku aj počtu členov je Smer. Ako je na tom jeho premožiteľ?

Slovensko Správy

20.8.2021 (Webnoviny.sk) – Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) evidovala ku koncu roka 2020 najväčší majetok zo všetkých parlamentných strán. Najmenší mala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Tá však v parlamentných voľbách nekandidovala.

Smer-SD je aj stranou s najvyšším počtom členov. Vyplýva to z výročných správ politických strán za rok 2020, ktoré sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva vnútra SR.

Celkový majetok Smeru-SD bol 10,9 milióna eur. Za hlasy vo voľbách dostal od štátu 5,7 milióna eur, na činnosť získal zo štátneho rozpočtu 1,5 milióna eur a za poslanecké mandáty niečo vyše 1 milióna eur. Na členskom vybral viac ako 20-tisíc eur. Ku koncu roka 2020 vykázal 13 284 členov.

Hlas zatiaľ žije z členského a darov

Strana Hlas-SD vznikla vlani na jeseň. V parlamente pôsobí 11 poslancov Hlasu-SD ako nezaradených, ktorí pôvodne kandidovali za Smer-SD. Hlas-SD ako neparlamentná strana nemá nárok na štátny príspevok za hlasy získané vo voľbách a ani na príspevky na činnosť a za poslanecké mandáty.

Vo výročnej správe Hlas-SD vykázal majetok v sume 113-tisíc eur. Na svoje financovanie využil vlastné zdroje, ktoré tvorili členské príspevky a dary. Príjmy z členského boli niečo cez 8-tisíc eur a na daroch vybral takmer 120-tisíc eur.

Vlani líder Peter Pellegrini daroval strane 20-tisíc eur. Po 10-tisíc eur dali napríklad poslanci Richard Raši, Matúš Šutaj Eštok, Erik Tomáš či Denisa Saková. Ku konca minulého roka mal Hlas-SD 74 členov.

Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková agentúre SITA povedala, že ide o zakladajúcich členov z regiónov Slovenska. Teraz má Hlas-SD približne 1 200 straníkov.

Obyčajní ľudia sú najbohatší

Z vládnych subjektov je najbohatšie hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Jeho majetok ku koncu vlaňajšieho roka bol 9,7 milióna eur.

Za hlasy získané vo voľbách dostalo hnutie od štátu 7,8 milióna eur, na činnosť 968-tisíc a za poslaneckého mandáty 1,3 milióna eur. Fyzické osoby darovali OĽaNO viac ako 71-tisíc eur a právnické osoby 834 eur.

Hnutie eviduje 45 členov, počtom členov je tak najmenším subjektom vládnej koalície, zatiaľ čo počtom poslancov je najväčšie. Aktuálne má 52 zákonodarcov.

Sme rodina je najpočetnejšia

Vládne hnutie Sme rodina evidovalo ku koncu minulého roka majetok za vyše 4 milióny eur.

Sme rodina dostala od štátu príspevok za hlasy vo voľbách v objeme takmer 2,6 milióna eur, na činnosť 448-tisíc eur a za poslanecké mandáty necelých 535-tisíc eur.

Na členskom vybrala Sme rodina 7 768 eur, pričom na konci vlaňajšieho roka hnutie vykázalo 696 členov.

Tlačové oddelenie hnutia agentúru SITA informovalo, že momentálne eviduje 1 250 členov. Z vládnych strán má tak najpočetnejšiu členskú základňu.

Za ľudí s najmenším majetkom

Celkový majetok strany Sloboda a Solidarita (SaS) predstavoval sumu 4,4 milióna eur. Za hlasy vo voľbách SaS dostala 1,9 milióna eur. na činnosť 644-tisíc eur a za poslanecké mandáty 436-tisíc eur. SaS mala ku koncu roka 2020 229 členov.

Najmenší majetok z vládnych strán eviduje strana Za ľudí, a to niečo vyše 338-tisíc eur. Za hlasy vo voľbách dostala strana 1,8 milióna eur, na činnosť 113-tisíc a za poslanecké mandáty 360-tisíc eur. Ku koncu minulého roka vykázali Za ľudí 672 straníkov.

Majetok strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) predstavoval čiastku 2,7 milióna eur. Za hlasy vo voľbách dostala ĽSNS zo štátneho rozpočtu 2,5 milióna eur, na činnosť 504-tisíc eur a za poslanecké mandáty 541-tisíc eur. Na členskom vybrala strana takmer 13-tisíc eur. Na konci vlaňajšieho roka mala ĽSNS 1 272 členov.

Viac k témam: politické strany, výročná správa
Zdroj: Webnoviny.sk – Najväčšou stranou podľa majetku aj počtu členov je Smer. Ako je na tom jeho premožiteľ? © SITA Všetky práva vyhradené.