V piatok bude na Slovensku štátny smútok za obete tragickej havárie autobusu

Slovensko Správy

14.11.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. novembra 12:57

V piatok od 8.00 do 20.00 bude na Slovensku štátny smútok za obete stredajšej tragickej havárie autobusu. Rozhodla o tom vo štvrtok vláda.

Ministri zároveň vyjadrujú všetkým pozostalým úprimnú sústrasť. „Bol som tam, videl som to a nechcem to už vidieť,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) a dodal, že to, či bolo nákladné auto preťažené, je len domnienka. „Ale nedá sa to vylúčiť ani potvrdiť,“ uviedol.

Tri ženy zahynuli aj v Revúcej

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) považuje stredajšiu tragédiu za jednu z najväčších, aká sa stala na slovenských cestách.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) povedala, že podporí návrh na štátny smútok, pretože je to tragédia, ktorá zasiahla celé Slovensko. Pripomenula aj stredajšie nešťastie v Revúcej. „Poprosím pána premiéra, aby vzdal úctu aj týmto trom ženám,“ povedala Matečná. Tri ženy zachraňovali zvieratá z útulku, pričom ich nešťastne stiahol silný prúd rieky Muráň.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zrážka autobusu a nákladiaka pri Nitrianskych Hrnčiarovciach (fotografie)

Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) vyjadrila opäť sústrasť pozostalým, pedagógom a žiakom. Potvrdila, že v stredu po tragédii navštívili krízové centrum v Jelenci a nemocnice, v ktorých boli hospitalizované deti. Hovorí, že sa stretli s rodičmi a s riaditeľmi škôl, ktoré tragédia zasiahla, sú v úzkom kontakte.

Premiér poďakoval záchranárom

Premiér Peter Pellegrini v súvislosti s tragickou nehodou a vyhlásením štátneho smútku na brífingu po rokovaní vlády uviedol, že Slovensko by malo zdieľať smútok s rodinami obetí a uctiť si pamiatky tých, ktorí sa domov nevrátili.

Pellegrini sám ešte v stredu večer prišiel na miesto nehody. „Obraz, ktorý som videl, mnou zatriasol. Človeka až zamrazí, keď si uvedomí, že sa len pred niekoľkými hodinami domov viezli ľudia, ktorých život sa zrazu skončil. Boli medzi nimi aj deti, ktoré mali celý život pred sebou. Mali svoje plány a sny. Ich rodina má za sebou asi najťažšiu noc života,“ povedal premiér a poďakoval všetkým záchranným zložkám za ich odvedenú prácu.

„Človek sa sám seba pýta, či svoj život zbytočne neničíme večnými škriepkami namiesto prežívania plnohodnotných chvíľ so svojimi blízkymi,“ dodal premiér. Na záver vyzval, aby sme sa vo svojich životoch vedeli tešiť z každej chvíle, ktorá nám bola dopriata.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V stredu zahynulo 12 ľudí pri zrážke autobusu s nákladným autom pri Nitrianskych Hrnčiarovciach v okrese Nitra.

Auto bolo naložené kamennou zmesou. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej išlo smerom na Nitru. Keď schádzalo dolu kopcom, rozkývalo sa, pričom oprotiidúci autobus sa mu snažil vyhnúť. Následne sa prevrátil do priekopy. Podľa ministerky ide o najhoršiu nehodu od roku 2009.

Silný náraz mal pre osádku autobusu fatálne následky. Po zrážke zostal nákladiak prevrátený na ceste a autobus v priekope.

Viac k témam: dopravná nehoda, štátny smútok, Zrážka autobusu s nákladiakom pri Nitre
Zdroj: Webnoviny.sk – V piatok bude na Slovensku štátny smútok za obete tragickej havárie autobusu © SITA Všetky práva vyhradené.