Súd v kauze zmenky: Rusko zopakoval, že ich podpísal pre záchranu Markízy (foto)

Slovensko Správy

11.2.2020 (Webnoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje pojednávanie v kauze zmeniek TV Markíza.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko.

Záchrana vysielacej licencie

Účelom podpisu zmeniek za desiatky miliónov eur bolo vyriešenie takzvanej kauzy Gamatex a záchrana vysielacej licencie pre spoločnosť Markíza Slovakia.

V rámci vyjadrovania sa k vykonanému dokazovaniu to v utorok povedal Rusko. Zopakoval tak svoje tvrdenia, ktoré uviedol už v občianskoprávnych konaniach o vyplatenie zmeniek a tiež na začiatku trestného procesu v lete minulého roku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie)

Rusko v tejto súvislosti zdôraznil, že výpovede jeho viacerých nástupcov vo funkcii riaditeľa Markízy, ktorí pred súdom zhodne vypovedali, že o zmenkách nevedeli, sú irelevantné. Zopakoval totiž, že zmenky naschvál nedal do účtovníctva, ktoré bolo vinou jeho obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Výpoveď Petra Tótha

K výpovedi svedka Petra Tótha zase povedal, že svedok klame, o celej veci nič nevedel a viaceré časti výpovede začínal frázou „Marian Kočner mi povedal“. Tóth v kauze zmeniek vypovedal pred súdom s vylúčením verejnosti, prokurátor Ján Šanta však po jeho výpovedi skonštatoval, že potvrdzuje tvrdenia v obžalobe.

Pokiaľ ide o posudok znalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorej boli podpisy na zmenkách, pravdepodobne, vyhotovené okolo roku 2013, Rusko ho považuje za účelový. Naopak, stotožňuje sa s tvrdením českého znalca Milana Nouzovského, podľa ktorého vek podpisov nie je možné určiť.

Pokiaľ ide o komunikáciu spoluobžalovaného Kočnera na tému zmeniek v aplikácii Threema, podľa Ruska ide o zmanipulovaný a nezákonný dôkaz.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch.

Predložené znalecké posudky

Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Zmenky vraj boli súčasťou urovnania sporu

Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady.

Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v kauze zmenky: Rusko zopakoval, že ich podpísal pre záchranu Markízy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.