Primátori Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti vytvorili pakt slobodných miest

Správy Svet

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Primátori hlavných miest všetkých štyroch krajín Visegrádskej štvorky (V4) podpísali v pondelok v Budapešti dohodu o vytvorení takzvaného paktu slobodných miest. Malo by ísť do istej miery aj o protiváhu voči politike vlád týchto štyroch krajín – Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska, ktorá je vo viacerých ohľadoch a v prípade viacerých z nich protieurópska a nacionalistická.

Liberálne zmýšľajúci ľudia

Primátori Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti sú naproti tomu skôr liberálne zmýšľajúci ľudia a politicky sa radia buď k momentálnej opozícii vo svojej krajine, alebo sú nezávislí.

Pakt primátori podpísali na pôde Stredoeurópskej univerzity v Budapešti. Toto miesto pritom starosta Budapešti Gergely Karácsony nevybral náhodne, ale šlo o akýsi symbol vzdoru voči vláde maďarského premiéra Viktora Orbána.

Tá totiž vyštvala väčšiu časť tejto prestížnej univerzity z Budapešti do Viedne. Hoci oficiálne to maďarská vláda takto nepomenovala, hlavným dôvodom bolo to, že univerzitu financuje americký filantrop maďarského pôvodu George Soros, ktorý je pre Orbána nepriateľom číslo jedna.

Viac eurodotácií do miest

Karácsony pri podpise paktu okrem iného navrhol, že Praha, Budapešť, Varšava a Bratislava by sa mohli prípadne začať spoločnými silami usilovať o to, aby sa zvýšil podiel európskych dotácií, ktoré budú smerovať priamo týmto mestám, a nie vládam týchto krajín.

„V poslednom desaťročí skončila veľká časť európskych fondov v rukách spoločností oligarchov previazaných s mocou. Stále viac a viac ľudí v Európe je znechutených z toho, že európske fondy, určené na inovácie, financujú v našom regióne korupciu a autokraciu,“ povedal Karácsony.

Problém so svojou vládou má aj primátor Varšavy Rafal Trzaskowski. Ten sa v pondelok v Budapešti posťažoval, že krajiny V4 sa doteraz vždy zjednotili iba pri blokovaní plánov EÚ, „namiesto toho, aby predkladali vlastné iniciatívy“. „My sa chceme rozhodovať na základe faktov, nie na základe ideológie. V tom sme trochu iní ako niektoré naše vlády,“ dodal primátor Varšavy.

Viac k témam: eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk – Primátori Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti vytvorili pakt slobodných miest © SITA Všetky práva vyhradené.