Zamestnanci Kia Motors Slovakia zarobia viac, vedenie a odbory sa dohodli na kolektívnej zmluve

Automobilový priemyseľ Ekonomika

16.12.2019 (Webnoviny.sk) – Odbory a žilinská Kia Motors Slovakia sa dohodli na novej kolektívnej zmluve. Informácie potvrdili zástupcovia zamestnancov. „Na siedmom kole kolektívneho vyjednávania vyjednávacie tímy dospeli k dohode na znení novej kolektívnej zmluvy. Po potvrdení úplného znenia kolektívnej zmluvy právnikmi obidvoch zmluvných strán, by do konca tohto týždňa malo dôjsť k jej podpisu,“ oznámili odborári.

Boj o vyššie mzdy

Žiadne podrobnejšie informácie zatiaľ k dispozícii nie sú. „Viac a podrobnejšie informácie o tom, čo a od kedy platí v novej kolektívnej zmluve, až po jej podpise. Nakoľko sa platnosť niektorých ustanovení začína od 1.1.2020 a niektoré (hlavne tarify a príplatky) až od 1.4. 2020 pripravíme presné informácie až po podpise kolektívnej zmluvy,“ dodávajú odborári.

Boj o vyššie mzdy začal v žilinskej Kia Motors Slovakia ešte v októbri tohto roku. Odbory zverejnili svoj návrh znenia novej kolektívnej zmluvy 10. októbra, dominovalo v ňom zvýšenie základnej mzdovej tarify o 80 eur. Potom plynula 30-dňová lehota na odpoveď automobilky. Tá však následne informovala, že na predloženie mzdového protinávrhu potrebuje ďalších 20 dní.

Dôvodom bol zámer podniku upraviť bonusový systém tak, aby napĺňal legislatívne podmienky na odvodové a daňové úľavy pre zamestnancov. Prvé kolo kolektívneho vyjednávania odštartovalo 25. novembra.

Automobilka zamestnancom ponúkla v budúcom roku mesačné prilepšenie o 129 eur. Dopad na zamestnanca v roku 2021 mal byť 88 eur a v ďalšom roku 82 eur. Odborársky návrh predpokladal dopad na úrovni 122 eur, avšak týkal sa iba jedného roka.

Akceptovali návrh automobilky

V rámci základnej mzdovej tarify navrhovali odbory mesačný rast o 80 eur, Kia Motors Slovakia v nasledujúcom roku zvýšenie o 90 eur a v dvoch ďalších o 60 eur. V rámci príplatku za poobednú zmenu, ako aj rizikového príplatku boli návrhy oboch strán totožné, v prvom to bol rast na 0,40 eura za hodinu a v druhom na 0,70 eura za hodinu v roku 2020 ako aj v rokoch 2021 a 2022.

Čo sa týka príplatku za nočnú prácu, zástupcovia zamestnancov žiadali navýšenie na 1,70 eura za hodinu, automobilka ponúkala totožný rast v budúcom roku, následne však išla nad odborársky návrh a v roku 2021 navrhla rast na 1,90 eura a v ďalšom roku na 2 eurá.

Odbory následne akceptovali takmer celý návrh automobilky, sporili sa o výšku jednorázového bonusu, ktorý do svojich požiadaviek doplnili odborári. Tí ho požadovali v sume 400 eur za každý rok počas platnosti kolektívnej zmluvy, fabrika im ponúkala 300 eur.

Splnený plán a odpracovaná doba

Podmienkou bol splnený výrobný plán a odpracovaná doba. Ešte po stretnutí v piatok, 13. decembra pritom odborári informovali o pretrvávajúcich rozporoch v mnohých oblastiach, problematické malo byť odstupné nad rámec zákona, 13. mzda – dochádzkové kritériá, 14. mzda – dochádzkové a produkčné kritériá a stanovenie produkčného plánu, výrobný bonus (možnosť krátenia disciplinárkou, produkčné kritériá a stanovenie produkčného plánu) ako aj jednorazový bonus (výška bonusu, produkčné kritériá, krátenie bonusu).

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí.

Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Viac k témam: Kia Motors Slovakia, kolektívna zmluva
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci Kia Motors Slovakia zarobia viac, vedenie a odbory sa dohodli na kolektívnej zmluve © SITA Všetky práva vyhradené.