Témou predčasných volieb vo Veľkej Británii sa stal chorý chlapček v premiérovom vrecku

Správy Svet

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Hoci predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii, ktoré sa uskutočnia už tento štvrtok, boli vyvolané brexitom, a vzťah jednotlivých strán k brexitu je aj ich hlavnou témou, v pondelok ju zatlačil do úzadia štvorročný chorý chlapček ležiaci na zemi v čakárni v nemocnici v Leedse.

Kauze okolo fotografie sa podrobne venujú všetky hlavné médiá a Labouristická strana ju aktuálne používa ako hlavnú zbraň proti premiérovi Borisovi Johnsonovi a jeho konzervatívcom. Na fotografii, ktorá ešte viac vyhrotila už i tak napätú situáciu pred voľbami, je štvorročný Jack Williment, ktorý počas čakania na výsledky u lekára leží v nemocnici na zemi a je prikrytý matkiným kabátom.

Symbol zlého stavu nemocníc

Médiá podporujúce labouristov začali fotografiu prezentovať ako symbol zlého stavu britských nemocníc a celého britského zdravotníctva, ktoré je pod konzervatívcami finančne poddimenzované. To už uznávajú aj samotní konzervatívci a sľubujú nápravu.

Tému dňa z fotografie spravil denník Daily Mirror, ktorý podporuje labouristov. Fotografiu v pondelok zverejnil na titulnej strane, aj s rozhovorom s chlapcovou matkou, ktorá hovorí, že síce doteraz vždy volila konzervatívcov, ale po najnovších skúsenostiach s britským zdravotníctvom bude po prvýkrát v živote voliť labouristov.

Johnson sa nechcel pozrieť na fotku

Podľa britských médií to však bola až následná reakcia premiéra Johnsona, ktorá z neho spravila hlavného porazeného dňa. Johnson sa totiž na fotografiu, ktorú mu počas rozhovoru ukazoval na svojom mobile reportér televízie ITV, vytrvalo odmietal pozrieť a namiesto toho hovoril do kamery frázy o podpore zdravotníctva.

Najväčší trapas pre Johnsona prišiel až na konci interview, keď ho reportér vyzval, aby mu vrátil telefón, ktorý sa medzičasom „zázračne“ ocitol v premiérovom vrecku.  Až vtedy vysvitlo, že Johnson, zrejme v záujme toho, aby ho novinár neustále dotieravo nekonfrontoval s inkriminovanou fotografiou, mu mimo kamery zobral z ruky mobil a strčil si ho do vrecka.

„Odmietate sa pozrieť na tú fotografiu. Zobrali ste mi telefón a dali ste si ho do vrecka, pán premiér,“ povedal na konci rozhovoru novinár Johnsonovi. Ten vybral mobil z vrecka, pozrel sa naňho, povedal, že ide o „strašnú, strašnú fotografiu“ a s ospravedlnením telefón vrátil novinárovi.

Viac k témam: Brexit, britský premiér, parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk – Témou predčasných volieb vo Veľkej Británii sa stal chorý chlapček v premiérovom vrecku © SITA Všetky práva vyhradené.