Slovenská pošta získala protikorupčný certifikát, preškolila a preverila všetkých zamestnancov

Ekonomika

5.3.2020 (Webnoviny.sk) – Slovenská pošta získala akreditovaný certifikát Systému manažérstva proti korupcii ISO 37001. Uplatnením viacerých interných noriem protikorupčnej politiky nad rozsah legislatívnych požiadaviek Slovenská pošta bojuje proti možným rizikám korupčného správania nielen v radoch zamestnancov, ale aj vo vzťahu k obchodným partnerom.

Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa pošty Eva Rovenská, Slovenská pošta sa tak stala jednou z mála verejných firiem, ktoré vykonávajú reálne kroky na posilnenie prevencie korupcie vo všetkých oblastiach svojej činnosti.

Nulová tolerancia nečestných praktík

„Na Slovenskej pošte vnímame potrebu jasnej deklarácie a posilnenia transparentného správania, a nulovej tolerancie nečestných praktík. Sme presvedčení, že riadiť spoločnosť a poskytovať služby je možné bez akéhokoľvek náznaku korupcie, s absolútnym vylúčením nekalých a neetických činností,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej pošty Peter Helexa.

Norma ISO 37001 kladie na zapojené organizácie v oblasti boja proti korupcii náročné požiadavky. Dôležitou časťou implementácie Systému manažérstva proti korupcii na Slovenskej pošte bolo vypracovanie Registra korupčných rizík a následné definovanie vhodných postupov pre ich účinnú kontrolu a riadenie.

Pravidlá protikorupčnej politiky

Pre získanie certifikátu Slovenská pošta zaviedla pravidlá protikorupčnej politiky, ktoré sú platné aj pre všetkých partnerov a dodávateľov, menovala osobu zodpovednú za dodržiavanie protikorupčnej politiky, preškolila a preverila všetkých svojich zamestnancov, zadefinovala presnú politiku prijímania darov, príspevkov a dotácií s cieľom predchádzať vzniku príležitostí pre korupčné správanie.

V decembri minulého roka bola Slovenská pošta v nezávislom hodnotení mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko vyhodnotená ako tretia najtransparentnejšia spoločnosť verejného sektora. V porovnaní s ostatnými spoločnosťami vlastnenými štátom je hodnotená ako druhá najtransparentnejšia. Od posledného hodnotenia transparentnosti štátnych a verejných spoločností v roku 2015 si polepšila o šesť miest, dodala Rovenská.

Viac k témam: korupcia, protikorupčné opatrenia, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta získala protikorupčný certifikát, preškolila a preverila všetkých zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.