Slovensko nebude zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, Čaputová informovala Radu Európy

Slovensko Správy

5.3.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová informovala Radu Európy, že Slovenská republika sa nestane zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru. V tejto súvislosti zaslala Rade Európy list. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) počas mimoriadnej schôdze 25. februára totiž nevyslovili súhlas s týmto dohovorom.

Rešpektuje nesúhlas parlamentu

Prezidentka rešpektuje, že NR SR 25. februára nevyslovila súhlas s Istanbulským dohovorom. V minulosti opakovane uviedla, že v prípade, že NR SR rozhodne o dohovore ústavne predpísaným spôsobom, bude rešpektovať vôľu poslancov,“ priblížil Strižinec.

Doplnil, že keďže nevyhnutnou podmienkou ratifikácie dohovoru je vyslovenie súhlasu parlamentu, k čomu ale nedošlo, tento dohovor nebude prezidentkou ratifikovaný.

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011.

Dohovor malo Slovensko ratifikovať skôr

Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorého zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013. Poslanci Národnej rady SR v novembri minulého roku schválili uznesenie namierené proti tomuto dohovoru.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) 10. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy dohovoru. Prezidentka premiérovi navrhla, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR s tým, že bude rozhodnutie poslancov rešpektovať, pokiaľ o pristúpení alebo nepristúpení k Istanbulského dohovoru rozhodne ústavne predpísaným spôsobom.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nebude zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, Čaputová informovala Radu Európy © SITA Všetky práva vyhradené.