Princetonská univerzita odstráni meno exprezidenta Wilsona z názvu fakulty pre jeho rasistické názory

Zaujímavosti

28.6.2020 (Webnoviny.sk) – Prestížna Princetonská univerzita odstráni meno bývalého amerického prezidenta Woodrowa Wilsona z názvu svojej fakulty verejných a medzinárodných záležitostí a budovy internátu. Ako dôvod uviedla jeho „rasistické názory a politiku“.

Rozhodnutie prichádza uprostred napätej situácie súvisiacej s protestmi hnutia Black Lives Matter, ktoré vyvolala koncom mája násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda.

Woodrow Wilson

Wilson bol v rokoch 1913 až 1921 v poradí 28. prezidentom Spojených štátoch.

Podporoval rasovú segregáciu a zaviedol ju aj do viacerých federálnych úradov. V čase, keď stál na čele Princetonskej univerzity, tam zakázal študovať Afroameričanom. Známy bol tiež podporou rasistickej organizácie Ku Klux Klan.

Wilson ako prezident pomohol založiť Spoločnosť národov, predchodkyňu dnešnej OSN. V roku 1919 dostal Nobelovu cenu mieru.

Viac k témam: americký prezident, Ku klux klan, Princetonská univerzita, rasizmus, Zabitie Georgea Floyda – protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Princetonská univerzita odstráni meno exprezidenta Wilsona z názvu fakulty pre jeho rasistické názory © SITA Všetky práva vyhradené.