Objavili kráľovské hrobky staré 3500 rokov, osvetľujú skoré obdobie mykénskej kultúry (foto)

Zaujímavosti

21.12.2019 (Webnoviny.sk) – Americkí archeológovia objavili v Grécku dve kráľovské hrobky staré približne 3 500 rokov. V utorok o tom informovalo grécke ministerstvo kultúry s tým, že sa nachádzajú pri meste Pylos na juhozápadnom pobreží Peloponézskeho polostrova. Neďaleko leží aj takzvaný Nestorov palác z bronzovej doby, ktorý sa spomína v Homérovej Odysei.

Hrob gryfieho bojovníka

Výskumu miesta sa po dva roky venovali archeológovia z University of Cincinnati, ktorí neďaleko objavili aj bohatý hrob takzvaného gryfieho bojovníka. V hrobkách našli napríklad zlatý pečatný prsteň či zlatý amulet starovekej egyptskej bohyne.

Podľa ministerstva je nález mimoriadne dôležitý, keďže osvetľuje skoré obdobie mykénskej kultúry, ktorá v Grécku existovala približne v rokoch 1650 – 1100 pred Kristom.

Hrobky mali strechy v tvare kupoly, ktoré sa však počas staroveku zrútili, a tak sa miestnosti zaplnili zeminou a troskami. Vykrádači hrobov ich preto nemali možnosť vyrabovať, no niekto ich narušil už v časoch ich používania, píše agentúra AP.

Stavby pre mykénsku šľachtu

Väčšia z hrobiek má na úrovni podlahy priemer 12 metrov a jej kamenné steny sa zachovali vo výške 4,5 metra, čo je menej ako polovica z ich pôvodnej výšky. Druhá hrobka bola zhruba o tretinu menšia ako prvá a zachovali sa z nej dva metre vysoké steny.

Obe boli takzvané kupolové hroby – masívne podzemné stavby určené pre mykénsku šľachtu, ktoré mohli byť vysoké zhruba 15 metrov.

Novoobjavené hrobky, spolu s ďalšími dvoma neďalekými hrobkami, postavili skôr ako spomínaný rozľahlý Nestorov palác.

Viac k témam: archeológovia, hrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Objavili kráľovské hrobky staré 3500 rokov, osvetľujú skoré obdobie mykénskej kultúry (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.