Nečakané stretnutie sondy s kométou ATLAS, Solar Orbiter o pár dní preletí jej chvostom

Zaujímavosti

30.5.2020 (Webnoviny.sk) – Európska vesmírna sonda Solar Orbiter (SolO), zameraná na výskum Slnka, v nadchádzajúcich dňoch preletí chvostom kométy.

Vedci sa chystajú mimoriadnu príležitosť využiť a prostredníctvom jej nástrojov chcú získať dáta aj mimo plánovanú misiu. V piatok o tom informovala Európska vesmírna agentúra (ESA).

Prelet cez chvost kométy nebol plánovaný

Prelet cez chvost kométy ATLAS vedci neplánovali.

Výskumníkov z misie SolO na príležitosť upozornil Geraint Jones z britského Mullard Space Science Laboratory a oni sa rozhodli zabezpečiť spustenie štyroch nástrojov sondy, aby nazhromaždili údaje o prachu a nabitých časticiach, ktoré zanecháva kométa.

Podobné prelety cez chvosty komét podľa ESA dosiaľ zaznamenali len šesťkrát a aj to potom, ako sa to stalo.

Nečakané stretnutie s kométou

Podľa vedeckého riaditeľa ESA Günthera Hasingera toto nečakané stretnutie s kométou „poskytne misiu s jedinečnými príležitosťami a výzvami“, čo je, ako tvrdí, dobré. „Šance, ako je táto, sú súčasťou dobrodružstva vedy,“ dodal.

Solar Orbiter vzlietol k Slnku vo februári. Sonda za 1,5 miliardy eur je vybavená kamerami a senzormi, ktoré budú okrem iného snímať póly našej hviezdy či zachytávať plazmu a magnetické pole emitované Slnkom.

Viac k témam: ESA Európska vesmírna agentúra, Kométa, sonda Solar Orbiter
Zdroj: Webnoviny.sk – Nečakané stretnutie sondy s kométou ATLAS, Solar Orbiter o pár dní preletí jej chvostom © SITA Všetky práva vyhradené.