Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov

Zaujímavosti

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch. Tvrdí to medzinárodný tím polárnych vedcov, ktorý porovnal všetky satelitné merania za obdobie 26 rokov. Podľa vedcov sa príspevok Grónska k nárastu hladiny oceánov v súčasnosti vyvíja smerom, ktorý považujú pre budúcnosť za pesimistický.

Znamená totiž, že len zľadu zo samotného Grónska by mohla hladina oceánov do konca storočia stúpnuť o ďalších sedem centimetrov. To predstavuje hrozbu záplav pre milióny ľudí žijúcich v nízko položených pobrežných regiónoch.

Podľa odhadov žije v súčasnosti veľmi blízko pobrežia zhruba miliarda ľudí. „Nárast hladiny o každý jeden centimeter ohrozí záplavami šesť miliónov ľudí. Takže, keď počujete o centimetrovom náraste, má to svoje dopady,“ uviedol profesor Andy Shepherd z univerzity v Leedse pre spravodajskú stanicu BBC.

Viac k témam: klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov © SITA Všetky práva vyhradené.