Traja vedci geneticky upravili embryá bábätiek, podľa súdu nasledovali slávu a zisky

Zaujímavosti

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – Troch čínskych vedcov, ktorí sa podieľali na narodení bábätiek s upravenou DNA, odsúdili za nelegálne praktizovanie medicíny. Tlačová agentúra Sin-chua v pondelok informovala, že vedúcemu výskumníkovi Che Ťien-kchuejovi, ktorý vlani v novembri šokoval svet vyhlásením, že geneticky upravil embryá dvojčiat, ktoré sa v tom mesiaci narodili, súd vymeral trojročný trest odňatia slobody a pokutu tri milióny čínskych juanov (v prepočte viac ako 384-tisíc eur).

Geneticky modifikované deti

Jeho kolegovia dostali nižšie tresty – Čang Žen-limu dali dvojročný trest odňatia slobody a pokutu milión juanov (približne 128-tisíc eur) a Čchin Ťin-čouovi 18 mesiacov väzenia s dvojročným odkladom a pokutu 500-tisíc juanov (64-tisíc eur).

Vedci sa podieľali na narodení troch geneticky modifikovaných bábätiek, ktoré sa narodili dvom ženám, informuje Sin-chua citujúc súdne dokumenty. Potvrdila tak správy o treťom takomto dieťati.

Debata o etike

Súd uviedol, že trojica nezískala kvalifikáciu na vykonávanie lekárskej praxe, nasledovala slávu a zisky, úmyselne porušila čínske nariadenia o vedeckom výskume a prekročila etickú hranicu ako vo vede, tak aj v medicíne. Podľa súdu tiež sfalšovali dokumenty o etickom preskúmaní.

Che študoval v Spojených štátoch a neskôr si zriadil laboratórium na Južnej vedecko-technologickej univerzite v meste Šen-čen. Čang a Čchin pracovali v nemenovaných zdravotníckych zariadeniach v provincii Kuang-tung, kde sa nachádza aj Šen-čen.

Cheovo vlaňajšie oznámenie vyvolalo celosvetovú debatu o etike genetickej modifikácie. Vedec tvrdí, že s pomocou technológie CRISPR upravil gény v embryách tak, aby boli odolné voči vírusu HIV.

Viac k témam: bábätko, lekári
Zdroj: Webnoviny.sk – Traja vedci geneticky upravili embryá bábätiek, podľa súdu nasledovali slávu a zisky © SITA Všetky práva vyhradené.