Zastavili masívny pokus o podvodné volania, Slovákom sa v telefóne prihovoril ženský hlas

Slovensko Správy

12.11.2019 (Webnoviny.sk) – Mobilný operátor 4ka zachytil v pondelok najmasívnejší pokus o podvodné volania zo zahraničia. „Na rozdiel od pokusov v minulosti, podvodníci tentoraz použili novú, sofistikovanú schému a ľudí sa snažili oklamať prostredníctvom hlášky v českom jazyku. Útok sme včas odhalili a okamžite zablokovali hovory z krajín, odkiaľ podozrivé telefonáty prichádzali,“ informoval hovorca mobilného operátora Matúš Benčík. Operátor zablokoval hovory z Gabonu, Guyany, zo Zimbabwe, z Nauru a Cookových ostrovov a z niektorých regiónov Bosny a Hercegoviny.

Minúta hovoru môže stáť štyri eurá

Kým doteraz neznáme čísla z exotických krajín iba prezváňali, v najnovšom útoku po zodvihnutí hovoru sa ozve ženský hlas, ktorý v češtine naliehavo oznámi: „Ahoj. Toto je volanie od rodiny a priateľov, prosím, pozorne počúvajte. Rodina alebo priateľ požiadali o tento hovor. Táto služba je zdarma na použitie. Budeme vás teraz prepojovať, prosím, neskladajte tento hovor. Ďakujem.“

„Za tento hovor, keďže je prichádzajúci, zákazník neplatí. Podvodníci to však majú premyslené, telefonát je následne akoby prerušený a dôverčivý zákazník, často v obave, kto z rodiny či známych mu volal, sa ozve späť. Ale keďže tu už ide o hovor do exotických krajín minúta takéhoto volania môže stáť až 4 eur,“ upozornil Benčík.

Podozrivé čísla zo zahraničia

„Hneď ako sme zaregistrovali tento útok, keď v pondelok 11. 11. večer automaty obvolávali tisíce našich zákazníkov, sme okamžite zablokovali hovory z krajín, odkiaľ útok prichádzal. Ide o bezprecedentne najmasívnejší útok v histórii operátora,“ dodal technický riaditeľ 4ky Patrik Kollaroci.

Mobilný operátor 4ka upozorňuje všetkých zákazníkov, aby boli obozretní, najmä ak sa na displeji telefónu objaví číslo s inou zahraničnou predvoľbou.

„Ak podobný hovor neočakávate, navyše je z exotickej krajiny, nedvíhajte ho a najmä nevolajte naspäť. Upozornite na podobné prípady aj svojich rodinných príslušníkov, najmä deti, ak majú už mobilný telefón,“ konštatoval Kollaroci.

Viac k témam: 4ka, podvodníci, telefonovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastavili masívny pokus o podvodné volania, Slovákom sa v telefóne prihovoril ženský hlas © SITA Všetky práva vyhradené.