Raši: Moderný digitálny štát nezaťažuje ľudí a nerobí z nich poštárov

Ekonomika Informatika

12.11.2019 (Webnoviny.sk) – Cieľom informatizácie na Slovensku je vytvoriť moderný digitálny štát, ktorý nezaťažuje ľudí a nerobí z nich poštárov. Povedal to na utorňajšom jesennom kongrese ITAPA vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši. Vláda preto podľa neho pokračuje v procesoch, ktoré smerujú k tomu, aby si všetky dáta, ktorými štát disponuje, inštitúcie zdieľali sami a nemuseli žiadať občanov, aby pri kontakte so štátom museli čokoľvek na úrady nosiť.

Antibyrokratické balíčky

Boj proti byrokracii pritom začal len 1. septembra 2018 prvým antibyrokratickým balíčkom. Aktuálne už podľa Rašiho pritom úrady prostredníctvom portálu Oversi a Dátové centrum obcí a miest preverili až takmer 500 tisíc rôznych výpisov.

„Ďalšie státisíce výpisov boli overené tými, ktorí sú priamo integrovaní na Centrálnu správu referenčných údajov,“ dodal s tým, že za trinásť mesiacov od spustenia antibyrokratickej iniciatívy sa usporilo minimálne 7,3 milióna eur.

Snaha o znižovanie byrokracie však má pokračovanie. V medzirezortnom pripomienkovom konaní je totiž tretí antibyrokratický balíček, ktorý sa má okrem iného zamerať napríklad na predkladanie rodných, sobášnych či úmrtných listov. Teda dokladov, ktoré sa používajú v mnohých životných situáciách.

Pripravujú spustenie Mobilného ID

Tretí balík by pritom podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu mal byť definitívne schválený ešte v tomto volebnom období.

Uľahčiť by mal aj podnikateľom, pretože predpokladá odstránenie potvrdení o pobyte, o udelení IČO, potvrdenia, či nie je hospodársky subjekt v konkurze, likvidácii či reštrukturalizácii, potvrdenia o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania či výpisu z centrálneho registra hospodárskych zvierat.

Rašiho úrad sa však venuje aj ďalším projektom. Jedným z nich je pripravované spustenie Mobilného ID, vďaka ktorému sa budú môcť občania do veľkej časti eGovernmentu prihlásiť pomocou svojho smartfónu. „Myslím si, že to je niečo, čo je veľmi očakávane a komfortné,“ tvrdí vicepremiér. Tento systém bude budovaný ako otvorený, využiť ho tak budú môcť aj komerčné subjekty.

Viac k témam: antibyrokratický balíček, byrokracia, eGovernment, vicepremiér pre informatizáciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Raši: Moderný digitálny štát nezaťažuje ľudí a nerobí z nich poštárov © SITA Všetky práva vyhradené.