Vysoké Tatry pomaly ožívajú. Nikto však netuší, aká úspešná bude letná sezóna

Slovensko Správy

5.5.2020 (Webnoviny.sk) – Letnú sezónu vo Vysokých Tatrách a v Poprade nevie predpovedať nikto, avšak všetci veria, že bude úspešná. Uviedla to pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry Lucia Blašková.

V Tatrách spúšťajú lanovku

Iba návrat turistov môže zmierniť dôsledky koronakrízy. Na jej začiatku kolovala sociálnymi sieťami i médiami výzva – neruš pobyt, zmeň termín, ktorá je stále aktuálna. Okrem toho však pribudla ďalšia – Dovolenkuj na Slovensku!

„Prvou pozitívnou správou je, že od 1. mája sa začala letná prevádzka lanoviek, aj keď za prísnych bezpečnostných a hygienických pravidiel, v strediskách Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso,“ uviedla riaditeľka.

Región ponúka množstvo aktivitív

Dodala, že tatranský región aj v aktuálnej situácii ponúka mnoho možností na individuálnu návštevu – nordic walking trasy, cyklistické chodníky v Tatrách aj v Poprade, náučné chodníky, neprebádané zákutia, ako napríklad stredovekú osadu Šoldov pri Štrbe, vyhliadku v Starom Smokovci, vysokohorskú turistiku či krátky výlet na Štrbské Pleso.

„V Tatrách je možné požičať si bicykle aj elektrobicykle, zorganizovať si krátky výlet na segway či využiť rôzne vonkajšie športoviská, tenisové kurty, multifunkčné ihriská, bežecké trasy a snáď do zoznamu čoskoro pribudnú i volejbalové či plážové ihriská,“ dodala.

Boli zrušené hromadné podujatia

Milovníci umenia si môžu vychutnať napríklad virtuálnu prehliadku Tatranskej galérie v Poprade. Hudobné a športové podujatia boli zrušené, prípadne posunuté na neurčito, ale niektoré z nich sa realizovať budú.

„V letnej sezóne rozbiehame virtuálne preteky. Všetci nadšenci behu, ktorí sa nemohli zúčastniť na hromadných pretekoch, sa prihlásia na individuálne preteky, v aplikácií si vyberú značenú bežeckú trať, za ktorú po prejdení trasy získajú medailu,“ priblížila riaditeľka.

Hotelieri a ubytovatelia počas tohto obdobia pripravujú svoje ubytovacie kapacity podľa nových pravidiel, ktoré súčasná situácia priniesla.

S uvoľňovaním opatrení otvoria vonkajšie atrakcie

„V avizovanej druhej a tretej vlne uvoľňovania opatrení je očakávané otváranie ďalších vonkajších atrakcií, ktoré budú môcť byť prevádzkované, čo nahráva ubytovateľom, ktorí budú mať obmedzené možnosti poskytovania služieb a zábavy pre svojich hostí. Hotely, penzióny či apartmány potvrdzujú, že nadštandardné hygienické opatrenia budú zahŕňať dezinfekčné brány či dezinfekčné prostriedky, bezkontaktné ubytovanie na recepcii, zamestnanci budú vybavení rúškami a rukavicami, v priestoroch hotelov i informačných centier sa plánujú germicídne žiariče či ozónové filtre, ktoré sa môžu využívať aj na dezinfekciu hotelových izieb. Žiariče účinne zabraňujú šíreniu vírusov a množeniu baktérií,“ objasnila Blašková.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Niektorí hotelieri pripravujú pre svojich hostí balíček – rúško a jednorazové rukavice. Počas tohto obdobia budú môcť hostia konzumovať jedlá a nápoje v hotelových izbách alebo na vonkajšej terase s dodržaním odstupov.

Predaj občerstvenia cez okienko

Niektoré tatranské chaty sú aj v tomto období otvorené v režime okienkového predaja. Ďalšie opatrenia a pravidlá sa budú prijímať v súlade s nariadeniami zodpovedných inštitúcií,“ doplnila riaditeľka OOCR Vysoké Tatry.

Uviedla, že letná sezóna v regióne bude vyzerať zrejme inak, ako sme zvyknutí, avšak verí, že zodpovedným prístupom a dodržiavaním pravidiel si budeme môcť užiť všetko, čo naše hory celoročne ponúkajú.

Viac o téme Koronavírus

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Vysoké Tatry pomaly ožívajú. Nikto však netuší, aká úspešná bude letná sezóna © SITA Všetky práva vyhradené.