Netanjahu sa drží pri moci len vďaka koronavírusu, opozícia ho viní z nedemokratického konania

Správy Svet

19.3.2020 (Webnoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí obvineniam, že zneužíva šírenie nového koronavírusu v krajine vo svoj prospech. Politik podľa kritikov krízu využíva na to, aby sa napriek obvineniam z korupcie udržal pri moci, čím podkopáva demokratické základy krajiny.

Uprostred reštriktívnych opatrení totiž Netanjahu dokázal odložiť vlastný súdny proces, schváliť bezprecedentné sledovanie izraelských občanov a tiež zabrániť parlamentu v presadení legislatívy, ktorá by ho zbavila úradu.

Opozičný politik Jair Lapid sa v tejto súvislosti vyjadril, že Izraelčania už nežijú v demokracii. „V Izraeli už nie je súdna moc. V Izraeli už nie je zákonodarná moc. Je len nezvolená vláda, ktorú vedie osoba, ktorá prehrala voľby. Môžete to nazvať rôznymi menami, ale nie je to demokracia,“ skonštatoval vo zverejnenom videu.

V Izraeli sa za posledný rok konalo už troje parlamentných volieb, naposledy 2. marca. Netanjahuov Likud získal v izraelskom Knesete 36 kresiel a spolu so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami disponuje 58 kreslami, čo je stále málo na nadpolovičnú väčšinu v 120-člennom parlamente. Možnosť zostaviť novú vládu tak dostal Netanjahuov rival, niekdajší náčelník generálneho štábu izraelskej armády Benny Ganc.

Novým koronavírusom sa na celom svete nakazilo už viac ako 217-tisíc ľudí a viac ako 8 700 podľahlo respiračnému ochoreniu COVID-19. Izraelské úrady zatiaľ potvrdili vyše 400 prípadov nákazy, pričom zhruba štvrtinu z nich zaznamenali za posledných 24 hodín.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, parlamentné voľby v Izraeli
Zdroj: Webnoviny.sk – Netanjahu sa drží pri moci len vďaka koronavírusu, opozícia ho viní z nedemokratického konania © SITA Všetky práva vyhradené.