Video: Pri ostrove Okinava našli vojnovú ponorku, 80-členná posádka zmizla pred 75 rokmi

Správy Svet

12.11.2019 (Webnoviny.sk) – Na dne Východočínskeho mora pri japonskom ostrove Okinava našli americkú vojnovú ponorku, ktorá sa stratila pred 75 rokmi. USS Grayback s 80-člennou posádkou na palube zmizla začiatkom roka 1944, keď ju napadlo japonské lietadlo. Podmorské plavidlo objavil projekt Lost 52, ktorého cieľom je lokalizovať 52 amerických ponoriek stratených počas druhej svetovej vojny. Objav už ohlásili aj rodinám 80 členov posádky.

USS Grayback sa podarilo výskumníkom nájsť po tom, čo našli vojenské dokumenty so správnymi súradnicami jej pozície. Pôvodné japonské záznamy o potopení lode boli zle preložené, pričom im chýbala jedna číslica. Boli tak chybné o najmenej 160 kilometrov. Ponorka, ktorú lokalizovali s pomocou technológie podvodných dronov, sa nachádza v hĺbke 430 metrov.

Potvrdenie lokality potopeného vojenského plavidla amerického námorníctva podľa zakladateľa projektu Tima Taylora zaistí, že bude chránené pred narušením a bude môcť zostať miestom posledného odpočinku zosnulých námorníkov.

Viac k témam: drony, druhá svetová vojna, ponorka, stratená ponorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Pri ostrove Okinava našli vojnovú ponorku, 80-členná posádka zmizla pred 75 rokmi © SITA Všetky práva vyhradené.