V Bratislave by mohol hazard dostať stopku, ľudia môžu podpísať počas volieb petíciu

Slovensko Správy

28.2.2020 (Webnoviny.sk) – Bratislavčania môžu počas sobotňajších volieb do Národnej rady SR podpísať aj petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste. Podpisy budú zbierať stovky dobrovoľníkov v čase od 8:00 do 22:00 pred budovami s volebnými miestnosťami.

„Hlavné mesto, ako aj viaceré mestské časti a poslanci mestského zastupiteľstva, túto iniciatívu od Zastavme hazard podporujú, a v prípade, že bude mať petícia dostatok podpisov, vyhovejú jej,“ informoval hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Dane sa občanom zvyšovať nebudú

Prijatie zákazu hazardných hier má pre hlavné mesto znamenať výpadok približne 2,5 milióna eur v mestskej kase. Tento výpadok však nebude okamžitý, ale postupný, tak ako bude končiť platnosť udeleným licenciám.

Znížený príjem predstavuje 0,8 percenta bežných príjmov mesta a je možné ho nahradiť napríklad efektívnejším vymáhaním pohľadávok. „Určite to nie je dôvod na zvyšovanie daní pre ľudí. Tí sa preto nemusia báť, že by k takémuto scenáru mohlo dôjsť,“ povedal Bubla.

Po legislatívnej zmene stačí pod petíciu vyzbierať najmenej 15 percent podpisov obyvateľov hlavného mesta. V minulosti bol zákonný limit 30 percent. Následne petíciu predložia na zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde budú o nej hlasovať poslanci mestského zastupiteľstva.

Vedenie mesta rešpektuje požiadavky ľudí

V prípade, že petícia získa potrebný počet hlasov, pripraví hlavné mesto všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní v zákonom stanovených budovách vrátane kasín. Vydané licencie na prevádzkovanie hazardných hier zaniknú uplynutím ich platnosti.

Postoj k hazardu vyjadrili Bratislavčania už v minulosti viac ako 136-tisíc podpismi pod petíciu za zákaz hazardu. „Vedenie hlavného mesto to berie ako jasný signál, a preto bude aj naďalej podnikať kroky za zastavenie hazardu v Bratislave,“ uviedol Bubla.

Hlavné mesto dodáva, že počas volieb zabezpečí mestská polícia hlavného mesta okrem bežného výkonu služby aj monitorovaciu činnosť s osobitným zameraním na lokality, v ktorých sú situované objekty s volebnými miestnosťami. Zároveň sú mestskí policajti pripravení v prípade potreby okamžite poskytnúť štátnej polícii potrebnú spoluprácu.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, petícia, zákaz hazardu
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave by mohol hazard dostať stopku, ľudia môžu podpísať počas volieb petíciu © SITA Všetky práva vyhradené.