Twitter zrušil tisícky účtov napojených na Saudskú Arábiu

Správy Svet

20.12.2019 (Webnoviny.sk) – Spoločnosť Twitter odstránila takmer 6 000 účtov zo svojej rovnomennej sociálnej siete, ktoré mali väzby na štátom podporovanú informačnú kampaň v Saudskej Arábii. Účty šírili správy, ktoré sa priaznivo vyjadrovali o saudskoarabských predstaviteľoch, a to najmä prostredníctvom „agresívneho lajkovania, retweetovania a odpovedania„. Twitter o tom v piatok informoval v blogu, v ktorom uviedol, že väčšina zdieľaného obsahu bola v arabčine.

Podpora sankcií proti Iránu

Tweety tiež podľa neho podporovali diskusie o sankciách proti Iránu a vystúpeniach saudskoarabských vládnych predstaviteľov v západných médiách.

Twitter odstránil dovedna 5 929 takýchto účtov. Tie boli súčasťou väčšej skupiny 88-tisíc účtov, ktorých aktivity sa preukazovali ako spam, pričom boli zamerané široké spektrum tém.

Od roku 2018 Twitter archivuje tweety a médiá, o ktorých predpokladá, že súvisia so štátmi podporovanými informačnými kampaňami. V auguste zrušil 200-tisíc čínskych účtov, ktoré sa zamerali proti protestom v Hongkongu.

Najímali si internetových trolov

V septembri Twitter zase zablokoval účet niekdajšieho bývalého poradcu korunného princa Saúda al-Kahtáního, ktorý pôsobil aj ako riaditeľ federácie kybernetickej bezpečnosti.

Saudská Arábia v minulosti už použila rôzne taktiky na kontrolu prejavu svojich občanov na internete a na zabránenie šíreniu obsahu, ktorý považovala za protištátny. Okrem iného si najímala napríklad takzvaných internetových trolov, aby obťažovali a zastrašovali používateľov. Tamojšie úrady tiež zatýkali a väznili používateľov Twitteru, pripomína agentúra AP.

Viac k témam: sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk – Twitter zrušil tisícky účtov napojených na Saudskú Arábiu © SITA Všetky práva vyhradené.