Sudcovská rada žiada Gála o využitie novej právomoci na pozastavenie funkcie sudcu Sobolovského

Slovensko Správy

11.2.2020 (Webnoviny.sk) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vyžiadal písomné stanovisko sudcu Michala Sobolovského. Po jeho doručení rozhodne v prípade žiadosti sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava V. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti.

Šéf ministerstva sa bol o situácii aj osobne informovať na súde. Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade sudcu Sobolovského využil novú právomoc a podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Dôvodom sú prieťahy v konaniach a tiež jeho verejné vystupovanie či komunikácia cez aplikáciu Threema.

Navštívil súd

Minister spravodlivosti dnes osobne navštívil Okresný súd Bratislava V. Okrem otázok v súvislosti s bežným chodom súdu zároveň riešil aj podnet sudcovskej rady súdu. Minister spravodlivosti si osobne vyžiadal písomné stanovisko dotknutého sudcu, ktorý prezentoval svoje pochybnosti v súvislosti s prideľovaním spisov. Sudcovská rada aj vedenie súdu už v predmetnej veci svoje stanovisko poskytli, minister spravodlivosti aktuálne čaká na písomné vyjadrenie sudcu a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol tlačový odbor pre agentúru SITA.

Sudca Sobolovský ešte 30. januára verejne vystúpil v súvislosti s civilnými prípadmi zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

Vyniesli informáciu

Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu kontroverznému podnikateľovi Marianovi K. o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Mariana K. Andrej Šabík.

Rada okresného súdu argumentovala aj komunikáciou Mariana K. cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínajú pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Minister Gál už raz svoju novú kompetenciu využil, keď požiadal Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila výkon sudkyniam Denise Cvikovej a Zuzane Maruniakovej. Pri návrhu má definitívne slovo spomínaná súdna rada. Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Okresný súd Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovská rada žiada Gála o využitie novej právomoci na pozastavenie funkcie sudcu Sobolovského © SITA Všetky práva vyhradené.