Súd v kauze zmenky: Ruskove podpisy vznikli podľa znalkyne najskôr v roku 2013 (foto)

Slovensko Správy

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje v pondelok pojednávanie v kauze zmeniek TV Markíza.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko.

V pondelok vypovedala aj písmoznalkyňa Erika Straková, ktorá uviedla, že Ruskove na zmenkách v hodnote desiatok miliónov eur vznikli najskôr v roku 2013.

Ako ďalej povedala, k dispozícii mala porovnávaciu vzorku 389 podpisov Ruska z rôznych období. Zamerala sa pritom na skúmanie najdôležitejších znakov ako napríklad uhly sklonu alebo rozmiestnenie jednotlivých ťahov, znakov a tvarov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie)

Podpis človeka podľa Strakovej vzniká medzi 13. a 15. rokom života a utvára sa na základe ťahov, ktoré vyjadrujú esenciu osobnosti. Neskôr sa stáva individuálne identifikovateľným. „Stane sa našou pečaťou, našim logom,“ povedala.

Charakteristiky skúmaných podpisov majú podľa znalkyne bližšie k tým, ktoré vznikli neskôr ako v roku 2000. To, že zmenky boli vystavené v roku 2000 ako súčasť riešenia sporu o TV Markíza, tvrdia práve Rusko a Kočner

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch.

Predložené znalecké posudky

Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Zmenky vraj boli súčasťou urovnania sporu

Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady.

Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko)
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v kauze zmenky: Ruskove podpisy vznikli podľa znalkyne najskôr v roku 2013 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.