Požiadavky podnikateľov v predvolebnom období zohľadňuje podľa PAS najviac opozičná SaS

Ekonomika

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Požiadavky podnikateľov v predvolebnom období zohľadňuje podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) najviac opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS). V rebríčku deviatich politických subjektov, ktoré v prieskumoch prekračujú spodné hranice zvoliteľnosti do parlamentu, získala podľa hodnotenia aliancie 60,2-percentnú úspešnosť.

Dve základné kritériá

Za liberálmi sa umiestila strana Za ľudí so 40,8 %, dvojkoalícia PSSpolu s 38 %, OĽaNO s 36,7 % a KDH s 36,3 %. S odstupom nasleduje hnutie KDH Sme rodina – Boris Kollár s 20,6 %.

„Posledná trojica napĺňa očakávania PAS menej ako z jednej desatiny, a to v poradí SNS s 9,6 %, Smer – SD so 7,0 % a ĽSNS s 2,5 %,“ informuje ďalej aliancia. Výsledky posledných dvoch politických strán pritom ovplyvnil fakt, že nepredstavili svoje volebné programy.

Podnikateľská aliancia Slovenska do hodnotenia zahrnula dve základné kritériá, a to hodnotenie podľa kvality volebného programu s váhou 75 % a hodnotenie podľa vykonateľnosti zámerov politikov s váhou 25 %.

Pri hodnotení kvality volebných programov vychádzala z požiadaviek na politické strany, ktoré zverejnila ešte začiatkom novembra minulého roka.

Problémy podnikateľského prostredia

V nich vyzvala na zlepšenie vzdelávania, očisťovanie verejného života, zníženie daní a odvodov, odbúranie byrokracie, uľahčenie podnikania, ozdravenie verejných financií, zefektívňovanie verejného sektora, zvyšovanie transparentnosti, podporu hospodárskej súťaže a otváranie spoločného trhu v Európskej únii.

Pri posudzovaní vykonateľnosti deklarovaných zámerov politikov využila aliancia výsledky prieskumu medzi podnikateľmi z januára tohto roku medzi takmer 200 respondentmi.

Tí hodnotili, aké majú strany odborné zázemie na vykonávanie proklamovanej politiky, aké sú ich doterajšie výsledky a do akej miery sú schopné spolupráce s ostatými stranami.

Po skombinovaní oboch kritérií zoradila PAS posudzované strany do rebríčka, ktorý podľa nej vypovedá o ochote a odbornom potenciáli riešiť najvýznamnejšie problémy podnikateľského prostredia.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, PAS Podnikateľská aliancia Slovenska, podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Požiadavky podnikateľov v predvolebnom období zohľadňuje podľa PAS najviac opozičná SaS © SITA Všetky práva vyhradené.