Súd opäť oslobodil spod obžaloby desiatich policajtov, obvinili ich zo šikanovania rómskych detí

Slovensko Správy

4.12.2019 (Webnoviny.sk) – V niekoľko rokov trvajúcej kauze šikanovania rómskych deti Okresný súd Košice II tretíkrát oslobodil spod obžaloby zneužitia právomoci verejného činiteľa desiatich policajtov. Krajský súd v Košiciach v máji minulého roka rozhodol o vrátení konania späť na okresný súd s odôvodnením, že je potrebné v súdnom konaní vykonať obrazovo-zvukový záznam.

Obhajkyňa napadla vierohodnosť dôkazu

Súd na dnešnom pojednávaní vykonal obrazovo-zvukový záznam a vypočul znalca z odboru foto a video, avšak závery z tohto záznamu a závery, ku ktorým dospel znalec, nepostačovali súdu na jednoznačný názor pre uznanie viny. Vzhľadom na túto skutočnosť som sa proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolal a odvolanie doplním po písomnom vyhotovení rozsudku,“ uviedol Rastislav Remeta z Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici.

Obhajkyňa obžalovaných Tatiana Vorobelová napadla vierohodnosť dôkazu. „Obrazovo-zvukový záznam nebol vyhotovený zákonným spôsobom, ako to predpokladá trestný poriadok, je nekvalitný a sú pochybnosti o tom, ako bol získaný,“ uviedla.

Nahrávka na internete

Na pojednávaní boli prítomní viacerí poškodení, naopak nezúčastnil sa na ňom ani jeden z obžalovaných. „Dnešné rozhodnutie je pre mňa sklamaním. Dĺžka konania je neprimeraná aj vzhľadom na to, že ide o pomerne závažné obvinenie,“ uviedla advokátka a splnomocnená zástupkyňa poškodených Vanda Durbáková.

Šiestich rómskych chlapcov z košického Luníka IX polícia zadržala po tom, ako lúpežne prepadli staršiu ženu. Skutok sa stal 21. marca 2009. Policajti vtedy priviezli chlapcov na obvodné oddelenie polície Košice – Juh. Na oddelení ich podľa obžaloby nútili vyzliekať sa, fackovať sa navzájom a šikanovali ich aj iným spôsobom. Policajti si údajne všetko točili na mobilné telefóny. Nahrávka sa objavila na internete. Na základe toho sa začalo nielen trestné konanie, ale aj ministerstvo vnútra začalo konať a vyvodilo sankcie voči policajtom aj niektorým policajným funkcionárom.

Viac k témam: Okresný súd Košice II., rómovia, šikanovanie, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd opäť oslobodil spod obžaloby desiatich policajtov, obvinili ich zo šikanovania rómskych detí © SITA Všetky práva vyhradené.