Slovensko nezaujalo po vražde novinára Chášakdžího tvrdý postoj voči Saudskej Arábii

Slovensko Správy

5.11.2019 (Webnoviny.sk) – Slovensko sa nezaradilo medzi krajiny, ktoré zaujali voči Saudskej Arábii tvrdý postoj pre nedodržiavanie ľudských práv po vražde novinára Džamála Chášakdžího. Keď štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek (SNS) v októbri prijal dezignovaného veľvyslanca Saudskej Arábie Abdalláha bin Chalída bin Sultána Abd al-Azíza Saúda, hovoril o obchodných väzbách a intenzívnejšej spolupráci.

Žiadne embargo na vývoz zbraní

Témy ľudských práv alebo posilňovania demokracie sa nedotkol. Slovensko nezaviedlo ani embargo na vývoz zbraní do Saudskej Arábie ako niektoré krajiny EÚ. Odborníčka na Áziu pôsobiaca v berlínskom Mercator Institute for China Studies Barbara Kelemen považuje postoj Slovenska voči Saudskej Arábii za štandardný.

„Z pohľadu Európskej únie (EÚ) môže byť postup Slovenska voči Saudskej Arábii považovaný za štandardný. Politike EÚ voči Saudskej Arábii dlhodobo dominujú štáty ako Spojené kráľovstvo a Francúzsko, ktorých stratégie vysoko ovplyvňujú ich štátne záujmy,“ opisuje pre agentúru SITA situáciu analytička a vysvetľuje, že Saudská Arábia profituje z pozície jedného z najväčších producentov ropy. Na druhej strane je ale závislá na európskych zbraniach, čo vytvára akúsi rovnováhu.

„Avšak, tento prístup mnohí považujú za odkláňanie sa od tradičných európskych hodnôt,“ poznamenala odborníčka. Ak by Slovensko podľa nej chcelo postupovať voči Saudskej Arábii tvrdšie, príklady medzi krajinami EÚ by našlo.

Brusel vyzval konať

Po vražde novinára Chášakdžího, ktorú na saudskoarabskom konzuláte v Turecku údajne spáchali členovia saudskoarabských bezpečnostných síl, niekoľko krajín EÚ prestalo do Saudskej Arábie vyvážať zbrane a muníciu. Urobilo tak napríklad Nemecko či Holandsko.

Európsky parlament prijal rezolúciu, v ktorej na to vyzval členské štáty. Slovensko sa medzi tieto krajiny nepridalo, ani Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko či Španielsko. Odborníčka však podotýka, že slovenský export zbraní je oproti krajinám ako Francúzsko, Taliansko či Nemecko relatívne nízky.

„Za posledné tri roky boli do Saudskej Arábie vyvezené výrobky obranného priemyslu (prídavné matice pre lis) v celkovej hodnote 48 725 eur,“ tvrdí ministerstvo hospodárstva v stanovisku pre agentúru SITA. Dodalo, že k Saudskej Arábii pristupujú podľa pokynov ministerstva zahraničných vecí.

Väzby krajín by sa mali posilniť

Ministerstvo zahraničných vecí komentovalo Parízkovo stretnutie so saudskoarabským veľvyslancom tak, že sa „uskutočnilo pri príležitosti odovzdania kópií poverovacích listín – išlo teda o stretnutie, kde sú rozhovory zdvorilostné. Všetky obsiahnuté témy sú zakomponované v predmetnej tlačovej správe“.

V tlačovej správe po stretnutí štátneho tajomníka s dezignovaným veľvyslancom sa píše, že by sa mali posilniť väzby medzi obomi krajinami vrátane priamych väzieb medzi podnikateľmi. Parízek zdôrazňuje, že existuje široký potenciál hospodárskej spolupráce a odsudzuje útoky na saudskoarabské ropné polia. Vražda novinára sa nespomínala.

Kelemen pripomína, že od nástupu korunného princa Muhammada bin Salmána sa Saudská Arábia prezentuje ako moderná krajina. Od júna 2018 v krajine povolili ženám viesť motorové vozidlo. Korunný princ si postupne vybudoval silné vzťahy napríklad s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Najmenej slobodné krajiny sveta

„Tento fakt upevnil pozíciu Saudskej Arábie a následne zabránil ostrej kritike či sankciám voči kráľovstvu. Krajiny sa zväčša vyhýbajú kritike na bilaterálnej úrovni a volia skôr iné inštitúcie, kde je kritika podporená viacerými štátmi,“ dodala na záver odborníčka.

Saudská Arábia patrí podľa organizácie Freedom House medzi najmenej slobodné krajiny sveta. Jej predstavitelia na národnej úrovni nie sú volení, režim sleduje svojich občanov doma a niekedy aj v zahraničí, politické strany sú zakázané a za kritiku monarchie či vlády hrozia tresty väzenia, píše Freedom House.

Z objednávky vraždy novinára Chášakdžího americká CIA a viacerí tureckí predstavitelia obviňovali korunného princa Muhammada bin Salmána. Ten to popiera, pripúšťa však, že vraždu spáchali zamestnanci saudskoarabskej vlády.

Viac k témam: ľudské práva, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nezaujalo po vražde novinára Chášakdžího tvrdý postoj voči Saudskej Arábii © SITA Všetky práva vyhradené.