USA označili Severnú Kóreu za podporovateľa terorizmu, môže to brániť jadrovej diplomacii

Správy Svet

5.11.2019 (Webnoviny.sk) – Opätovné zaradenie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) na americký zoznam podporovateľov terorizmu podľa Pchjongjangu kazí vyhliadky na jadrovú diplomaciu krajiny s USA. Vyhlásilo to severokórejské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na správu, ktorú minulý týždeň zverejnil americký rezort zahraničia a v ktorej označil KĽDR za jedného zo štátnych podporovateľov terorizmu. Ako v utorok uviedlo, správa opäť dokazuje, že Spojené štáty udržiavajú „nepriateľskú politiku“ a „zakorenený odpor“ voči Severnej Kórei.

Je to urážka a zrada partnera v dialógu,“ uviedlo ďalej vo stanovisku, ktoré zverejnili štátne médiá. „Kanál dialógu medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi sa čím ďalej tým viac zmenšuje,“ dodalo s tým, že sa tak deje v dôsledku amerického postoja.

Naďalej podporujú terorizmus

KĽDR je na americkom zozname krajín, ktoré podporujú terorizmus, dve desaťročia, odvtedy, čo jej agentov obvinili z bombového útoku na lietadlo juhokórejských aerolínií z roku 1987. Zo zoznamu ju Washington vyradil v roku 2008 usilujúc sa o jadrovú dohodu s Pchongjangom.

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa Severnú Kóreu na zoznam opäť zaradila v roku 2017 s tým, že krajina naďalej opakovane podporuje činy medzinárodného terorizmu.

Diplomacia stagnuje

Spojené štáty a KĽDR vlani začali rokovania o ukončení severokórejského jadrového programu, no od neúspešného februárového summitu Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom diplomacia stagnuje. Zástupcovia oboch krajín sa v septembri stretli v Štokholme, no ani ich rokovania nepriniesli žiaden pokrok.

Severná Kórea medzičasom vytvára na Spojené štáty tlak, aby k rokovaciemu stolu do konca roka priniesli návrhy prijateľné pre obe strany a oživili tak jadrovú diplomaciu. V ostatných mesiacoch napríklad viackrát otestovala svoj arzenál.

Viac k témam: jadrová dohoda, Severná Kórea, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – USA označili Severnú Kóreu za podporovateľa terorizmu, môže to brániť jadrovej diplomacii © SITA Všetky práva vyhradené.