Slovensko má odmietnuť Istanbulský dohovor, uznesenie podporili poslanci piatich strán

Slovensko Správy

28.11.2019 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok schválili uznesenie namierené proti Istanbulskému dohovoru. Návrh podali poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška, Tibor Bernaťák a Eva Smolíková. Parlament v dokumente odmieta, aby Slovensko bolo prostredníctvom rozhodnutí EÚ viazané Istanbulským dohovorom.

Na ťahu je Pellegriniho vláda

Súčasne nesúhlasí, aby EÚ pristúpila k dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu ako celku bez akýchkoľvek obmedzení.

Upravený dokument v parlamente podporili najmä poslanci Smeru-SD, SNS, Kotlebovcov – ĽSNS, Sme rodina a časť klubu Mosta-Híd. Vláda má podľa dokumentu „využiť všetky možnosti“ postupu voči inštitúciám EÚ a Rady Európy, aby uznesenie naplnila a zabránila všetkým prípadným záväzkom z Istanbulského dohovoru, ktoré nie sú v slovenskom právnom poriadku.

Kabinet Petra Pellegriniho má tiež o uznesení informovať Súdny dvor EÚ a ďalšie inštitúcie.

Boj proti násiliu na ženách

Istanbulský dohovor je najkomplexnejšou medzinárodnou zmluvou, ktorá bojuje proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Slovenský parlament ešte v marci tohto roka prijal uznesenie, že Slovensko sa k dohovoru neplánuje pridať. Poslanci dnes tiež premiéra zaviazali, aby písomne informoval parlament, ako napĺňa jeho uznesenia.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, Národná rada SR, násilie na ženách
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko má odmietnuť Istanbulský dohovor, uznesenie podporili poslanci piatich strán © SITA Všetky práva vyhradené.