Severná Kórea vystrelila dve strely, armáda Soulu monitoruje ďalšie možné odpálenia

Správy Svet

28.11.2019 (Webnoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vo štvrtok vystrelila do mora dve bližšie neidentifikované strely. Informovala o tom juhokórejská armáda. Podľa Zboru náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl strely vypálili z provincie Južný Hamgjong, ktorá sa nachádza na severovýchode Severnej Kórey, smerom k východným severokórejským vodám.

Kde strely pristáli a čo boli zač, zbor vo svojom vyhlásení neuviedol, len povedal, že juhokórejská armáda monitoruje možné odpálenia ďalších striel.

Testovali raketomet

Agentúra AP pripomína, že po podobných minulých správach vyšli najavo severokórejské testy rakiet, diel a iných zbraní.

Minulý mesiac Pchjongjang napríklad otestoval nový veľký viachlavňový raketomet a pred tromi dňami severokórejský vodca Kim Čong-un nariadil delostrelecké cvičenia blízko spornej morskej hranice s Južnou Kóreou.

Tlak na USA

Testy zbraní, ktoré KĽDR v ostatných mesiacoch uskutočnila, sú zjavným pokusom o vyvinutie tlaku na USA, aby urobili ústupky v súvislosti s ich viaznucou jadrovou diplomaciou.Tá stagnuje od februárového summitu Trumpa s Kimom, ktorý neuspel pre nezhody o sankciách proti KĽDR.

Severokórejský líder dal Spojeným štátom ultimátum, aby k rokovaciemu stolu do konca roka priniesli návrhy prijateľné pre obe strany a jadrovú diplomaciu oživili. Podľa niektorých odborníkov Pchjongjang obnoví testy striel dlhého doletu a jadrových zariadení, ak Washington termín nedodrží.

Viac k témam: jadrová dohoda, Južná Kórea, raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea vystrelila dve strely, armáda Soulu monitoruje ďalšie možné odpálenia © SITA Všetky práva vyhradené.