Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby chránili zvieratá pred zábavnou pyrotechnikou

Slovensko Správy

23.12.2019 (Webnoviny.sk) – Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby počas silvestrovského obdobia chránili zvieratá pred zábavnou pyrotechnikou. Organizácia totiž každoročne na Silvestra a pár dní po ňom zaznamenáva zvýšený počet nezvestných zvierat, ktoré v dôsledku úľaku ušli. Tiež na uliciach nachádza stratené zvieratá, časté sú aj prípady zranení alebo úmrtí psov a mačiek. Uvádza sa to v tlačovej správe Slobody zvierat.

Sloboda zvierat varuje ľudí, že zábavná pyrotechnika môže spôsobiť zvieratám poškodenia zraku a sluchu. Zvieratá zároveň môžu v strachu vbehnúť pod auto, vtáky naraziť do elektrických stožiarov. Gravidné zvieratá môžu v dôsledku šoku aj potratiť.

„Chceme vyzvať všetkých majiteľov, aby si svoje zvieratko čím skôr začipovali a skontrolovali, že veterinár vložil ich kontaktné údaje do CRSZ – čipovanie psov je nie len užitočná vec, ale aj zákonná povinnosť! Aj vďaka čipovaniu sa nám takmer polovica všetkých zvierat odchytených v rámci Bratislavy darí vrátiť domov,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugivičová.

Zákon o výbušninách upravuje predaj hlučných ohňostrojov, rakiet, petárd či svetlíc. Tie sa smú predávať len v čase od 28. do 31. decembra a smú sa používať len na Silvestra a Nový rok. Samosprávy však môžu regulovať používanie zábavnej pyrotechniky formou všeobecného záväzného nariadenia.

Viac k témam: pyrotechnika, Silvester
Zdroj: Webnoviny.sk – Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby chránili zvieratá pred zábavnou pyrotechnikou © SITA Všetky práva vyhradené.