Sloboda zvierat prijala v roku 2019 tisíce zvierat, väčšina z nich bola chorá alebo zanedbaná

Slovensko Správy

2.1.2020 (Webnoviny.sk) – Sloboda zvierat prijala vo svojich útulkoch počas roku 2019 približne desaťtisíc zvierat. Od začiatku minulého roka do polovice decembra zaznamenala 1 230 prípadov týrania zvierat. Len v bratislavskom útulku Polianky prijali 2 199 mačiek a psov. Pre 1 317 z nich sa podarilo nájsť nový domov pomocou domácej alebo zahraničnej adopcie.

Ďalších 712 psov a mačiek vďaka mikročipom vrátili pôvodným majiteľom. Konečné počty zo všetkých svojich útulkov bude Sloboda zvierat poznať v prvom štvrťroku tohto roka. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla koordinátorka kampaní Slobody zvierat Silvia Čaňová.

Nákladné vyšetrenia, operácie a liečba

Väčšina zvierat, ktoré sa dostanú do útulkov Slobody zvierat, je chorých alebo zanedbaných.

„Asi desať percent prijatých zvierat musí podstúpiť operáciu na záchranu života. Jedná sa často o zvieratá, ktoré sú zrazené, postrelené, so vrastenou reťazou, či inými následkami po týraní. Keďže sú vyšetrenia, operácie a následná liečba finančne nákladné, väčšina útulkov sa následne borí s finančnými problémami,“ povedala Čaňová s tým, že nákladné je aj zimné obdobie, kedy je potrebné vykurovanie vnútornej karantény pre choré zvieratá a mláďatá. Pri väčších útulkoch to podľa nej predstavuje náklad aj tisíce eur mesačne.

Podľa organizácie zlyhávajú pri starostlivosti o zvieratá najmä ich majitelia, ktorí si neplnia svoje zákonné povinnosti, nečipujú psov, nevytvárajú zvieratám priaznivé podmienky pre život, neposkytujú im dostatočnú veterinárnu starostlivosť a veľmi často s nimi kruto zaobchádzajú.

Prípad na družstve v obci Boliarov

Príkladom je prípad, s ktorým sa Sloboda zvierat stretla na družstve v obci Boliarov (okres Košice – okolie). Menší ovčiarsky pes bol uviazaný na krátkej reťazi s veľkým opaskom okolo krku. Bez jedla a vody. Niekoľko metrov od neho ležal uhynutý, extrémne vychudnutý pes, ešte stále uviazaný na reťazi. V obci Čifáre (okres Nitra) zase pri ceste ležal s ťažkými zlomeninami menší pes, ktorého zrazilo auto. Nikto si ho nevšímal dva dni.

V prípadoch týraných a zanedbaných zvierat podľa Slobody zvierat zlyhávajú aj obce a štát. „Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá má kontrolovať zdravie zvierat a podmienky pre ich život, chodí do terénu veľmi málo. Navyše nevyužíva naplno svoje kompetencie v oblasti nápravy životných podmienok a zdravotného stavu zvierat. Mnohé obce ani nevedia, že majú povinnosť zabezpečovať odchyt zatúlaných zvierat a ich umiestnenie do karantény a útulkov. Na chode útulkov sa pritom majú aj finančne podieľať. Ich prácu tak musia suplovať mimovládne organizácie a dobrovoľníci,“ opísala nedostatky zo strany štátu Čaňová.

Zákaz výcviku a verejného vystupovania zvierat

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) s tým nesúhlasí. „Odmietame tvrdenie, že pracovníci jednotlivých regionálnych veterinárnych a potravinových správ si plnia svoje povinnosti v nedostatočnej miere a nevyužívajú naplno svoje kompetencie,“ reagoval ústredný riaditeľ (ŠVPS SR) Jozef Bíreš.

Za veľké pozitívum uplynulého roka organizácia považuje presadenie zákazu výcviku a verejného vystupovania zvierat v cirkusoch a novelu veterinárneho zákona, ktorý nariaďuje chovateľom povinné očkovanie psov. Negatívne hodnotí, že aj napriek petícii, pod ktorú sa podpísalo vyše 50-tisíc ľudí, sa na Slovensku stále nepodarilo presadiť zákon o zákaze držania zvierat na reťazi. Zákon tak bude schválený najskôr v marci.

Sloboda zvierat je nezisková organizácia založená v roku 1992. Jej hlavnou činnosťou je ochrana zvierat. Okrem pomoci zvieratám sa venuje aj osvetovej činnosti, výchove a príprave kampaní a legislatívnych zmien. Sídli v Bratislave a okrem hlavného bratislavského útulku prevádzkuje aj 27 regionálnych centier.

Viac k témam: ŠVPS SR Štátna veterinárna a potravinová správa SR, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk – Sloboda zvierat prijala v roku 2019 tisíce zvierat, väčšina z nich bola chorá alebo zanedbaná © SITA Všetky práva vyhradené.