Siedmich aktivistov obvinili v Rusku z terorizmu, svoj trest si odpykajú v trestaneckých kolóniách

Správy Svet

10.2.2020 (Webnoviny.sk) – Súd v ruskom meste Penza udelil dlhoročné tresty siedmim anarchistickým a antifašistickým aktivistom obvineným z terorizmu. Muži, ktorí sú podľa ruských úradov súčasťou skupiny Sieť, dostali tresty odňatia slobody v trestaneckých kolóniách na šesť až 18 rokov.

Odsúdení chceli podľa úradov zvrhnúť vládu. Ľudskoprávne skupiny a právnici naopak tvrdia, že obvinenia voči nim sú vymyslené a mužov mučili, aby sa priznali.

Podľa nezávislého spravodajského portálu MediaZone po vyhlásení verdiktu ľudia kričali „hanba“ a „sloboda“. Ďalší sa zišli pred súdom, kde spievali a bubnovali. Všetci siedmi muži sa proti odsúdeniu môžu odvolať, uviedol údajne sudca.

Siedmi odsúdení patria ku skupine najmenej 10 osôb, ktoré zatkli v Penze a Petrohrade a obvinili ich z členstva v takzvanej skupine Sieť. Podľa ľudskoprávnych skupín a právnikov však takáto skupina neexistuje.

Hoci sa odsúdení označujú za anarchistov a antifašistov, popierajú, že by boli súčasťou nejakej organizácie. Muži majú ľavicové názory a niektorí spolu hrali airsoft. Podľa ruských úradov však airsoft slúžil na výcvik na útoky.

Viac k témam: súd, terorizmus, trestanecká kolónia
Zdroj: Webnoviny.sk – Siedmich aktivistov obvinili v Rusku z terorizmu, svoj trest si odpykajú v trestaneckých kolóniách © SITA Všetky práva vyhradené.