Revolučný hrdina Zapata je na maľbe zobrazený nahý a v lodičkách, obraz vyvolal protesty

Správy Svet

11.12.2019 (Webnoviny.sk) – Demonštranti zablokovali v utorok vstup do galérie umenia v hlavnom meste Mexika. Dôvodom bola maľba znázorňujúca revolučného hrdinu Emiliana Zapatu v nekonvenčnej póze. Zapata je na obraze zachytený nahý na koni v lodičkách a s ružovým klobúkom. Zapatov vnuk Jorge Zapata González vyzval na okamžité odstránenie diela.

Pred galériou vypukli potýčky medzi demonštrantmi a protidemonštrantmi obhajujúcimi sexuálnu diverzitu. Demonštranti, zväčša roľníci, uviedli, že maľba očierňuje imidž ich hrdinu tým, že je vyobrazený ako gej. González zároveň pohrozil žalobou, pokiaľ galéria obraz neodstráni. Dielo Fabiána Cháireza z roku 2014 je súčasťou výstavy o Zapatovi v prestížnom Paláci krásnych umení.

Zapata bol vodcom mexickej revolúcie, než ho v roku 1919 vo veku 39 rokov zavraždili. V očiach mnohých mexických nacionalistov je stále hrdinom.

Viac k témam: obraz, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Revolučný hrdina Zapata je na maľbe zobrazený nahý a v lodičkách, obraz vyvolal protesty © SITA Všetky práva vyhradené.