Rusi sú vždy nároční súperi, ale Slováci idú do zápasu na Švajčiarskom pohári s ambíciou vyhrať

Hokej Šport

11.12.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenských hokejových reprezentantov čaká po mesačnej prestávke ďalšia turnajová previerka. Zverenci kanadského trénera Craiga Ramsayho odohrajú dva zápasy vo švajčiarskom Vispe na podujatí NaturEnergie Challenge 2019.

Realizačný tím musel tradične upravovať pôvodnú 22-člennú nomináciu, z ktorej vypadli obranca Michal Čajkovský a útočníci Michal Krištof, Ján Sýkora aj Peter Šišovský. Namiesto nich dostanú šancu bek Martin Štajnoch s útočníkmi Tomášom Zigom, Tomášom Matouškom a Marekom Heclom.

Rusi sú vždy nároční

V kádri národného tímu opäť nechýbajú debutanti. Premiéru v najcennejšom drese na seniorskej úrovni zažijú brankár Dukly Trenčín Matej Tomek a obranca českých Pardubíc Michal Ivan.

„Veľmi som sa tešil už na zraz a teraz aj na samotný turnaj alebo na možnosť pozrieť sa do Švajčiarska. Dostať sa do reprezentácie bol jeden z mojich tajných cieľov pred sezónou, nebola to však priorita. Nominácia je pozitívum, niečo vzácne a impulz do ďalšieho priebehu sezóny. Ja vždy prídem na reprezentačnú akciu, či to už bolo v mládežníckych kategóriach, univerziáde alebo tentoraz,“ vyjadril sa Tomek.

„Vždy sa snažíme nájsť nových hráčov. Očakávame od nich dobrú prácu a dáme im dostatočnú príležitosť na to, aby ukázali svoje schopnosti,“ povedal tréner Ramsay, ktorého tím nastúpi na úvod turnaj vo štvrtok o 16.15 h proti olympijskému výberu Ruska.

„Rusi sú vždy nároční súperi, pretože majú možnosť si vyberať z veľkého počtu hráčov. Na Nemeckom pohári sme proti nim odohrali náš najlepší zápas. Hrali sme rýchlo, robili sme im problémy a prekvapili sme ich. Dobre držia puk, sú s ním silní. Preto potrebujeme, aby sme mali my častejšie puk vo svojej moci a protivník nás naháňal,“ pokračoval 68-ročný kouč.

Testovanie v kvalitnej konfrontácii

V prípade víťazstva nad Rusmi budú hrať Slováci v piatok o celkové prvenstvo proti úspešnejšiemu z dvojice Švajčiarsko – Nórsko. Ak v prvom dueli neuspejú, čaká ich zdolaný tím zo spomenutého dua.

Do každého zápasu ideme s tým, že ho chceme vyhrať. Na druhej strane, neskladáme najsilnejšiu zostavu, ale dávame dokopy taký tím, aby sme videli čo najviac hráčov. Sme radi, že nám tieto turnaje dávajú do cesty silných súperov a môžeme si otestovať hráčov v kvalitnej konfrontácii,“ uviedol generálny manažér reprezentácie a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan.

Slovenskí hokejisti sa predstavili na turnaji vo Švajčiarsku aj vlani v decembrovom termíne. Vtedy na podujatí Lucerne Cup obsadili tretie miesto, keď podľahli olympijskému tímu Ruska 1:2 a nad Rakúšanmi triumfovali 6:1. Ak si budú chcieť vylepšiť postavenie z minulého roka, potrebujú uspieť v prvom vystúpení.

„Sústredíme sa na seba a je nám jedno, či hráme proti Rusom, Kanaďanom alebo hocikomu inému. Do každého stretnutia chceme vstupovať s víťaznými ambíciami. Chcel by som tímu pomôcť svojou bojovnosťou a vytvárať šance pre spoluhráčov. Pokiaľ sa podarí streliť aj nejaký gól, budem rád,“ doplnil útočník Popradu Michael Vandas.

Káder slovenskej hokejovej reprezentácie na turnaj NaturEnergie Challenge 2019 vo švajčiarskom Vispe:

Brankári: Matej Tomek (HK Dukla Trenčín/HK ’95 Považská Bystrica), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR)

Obrancovia: Marek Ďaloga (bez klubu), Ivan Ďatelinka (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Patrik Koch (HC Košice), Lukáš Kozák (HK Poprad), Adam Jánošík (HC Litvínov/ČR), Michal Ivan (HC Dynamo Pardubice/ČR), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/ČR), Martin Štajnoch (HC Slovan Bratislava)

Útočníci: Radovan Puliš, Tomáš Matoušek, Tomáš Zigo (všetci HC Slovan Bratislava), Peter Zuzin (HC 07 WPC Koliba Detva), Marcel Haščák (HC Košice), Andrej Kollár (HK Nitra), Michael Vandas (HK Poprad), Libor Hudáček (HC Bílí Tygři Liberec/ČR), Pavol Skalický (BK Mladá Boleslav/ČR), Filip Krivošík (HPK Hämmenlinna/Fín.), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec/KHL, Rus.), Marek Hecl (HK Dukla Trenčín)

Program turnaja vo Vispe:

štvrtok 12. decembra: Rusko olympionici – Slovensko (16.15) , Švajčiarsko – Nórsko (19.45)
piatok 13. decembra: Nórsko – Rusko/Slovensko (16.15), Švajčiarsko – Rusko/Slovensko (19.45)

Viac k témam: Švajčiarsky pohár
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi sú vždy nároční súperi, ale Slováci idú do zápasu na Švajčiarskom pohári s ambíciou vyhrať © SITA Všetky práva vyhradené.