Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona rozširujúcu dôvody na pozastavenie funkcie sudcov

Slovensko Správy

18.12.2019 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu podpísala novelu zákona, ktorou sa rozšíria dôvody na pozastavenie funkcie sudcov a prokurátorov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Vládna novela zákona reaguje na podozrenia vyplývajúce z komunikácie Mariana K. s viacerými sudcami či prokurátormi. Marian K. v súčasnosti čelí aj obžalobe z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Narušená integrita

Návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcu bude môcť podať minister spravodlivosti, predseda súdnej rady alebo predseda Najvyššieho súdu SR. O ich návrhu bude rozhodovať súdna rada. Pozastaviť výkon funkcie bude možné u sudcu, u ktorého bude narušená sudcovská integrita.

To znamená, že budú voči nemu závažné podozrenia, ktoré môžu ohrozovať dôveryhodnosť justície. Novela obsahuje aj dobu pozastavenia, kým nepominú dôvody, avšak najviac na šesť mesiacov s možnosťou predĺženia o ďalších najviac šiestich mesiacov. Súdna rada bude zároveň rozhodovať o všetkom verejne.

Zmeny aj na prokuratúre

Právomoci sa zmenia aj na prokuratúre. Generálny prokurátor bude môcť dočasne pozastaviť výkon funkcie prokurátora na návrh rady prokurátorov, pričom to po novom tiež bude môcť urobiť aj pri dôvodných podozreniach voči danému prokurátorovi.

Navrhované opatrenia nereagujú len na vzniknutú situáciu, ale majú zabezpečiť predchádzaniu vzniku súčasného stavu v budúcnosti,“ zdôvodnilo ministerstvo spravodlivosti.

Proti novele sa v parlamente postavila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. V pozmeňujúcom návrhu požadovala, aby vládna novela zákona zaviedla iba verejné hlasovanie Súdnej rady SR o všetkých otázkach, o ktorých rozhoduje, a ostatné body novely vypustila. Parlament však jej návrh neschválil.

Ďalšie novely

Medzi ďalšie novely, ktoré podpísala prezidentka, patrí aj zákaz jednorazových plastových výrobkov. Ten začne byť účinný v roku 2021. Zakázané majú byť jednorazové plastové taniere a príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, ako aj nádoby na potraviny, nápojové obaly a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu. Prezidentka odobrila aj novelu Trestného zákona, ktorá propagáciu pedofílie, nekrofílie a zoofílie dopĺňa ako nový trestný čin.

Ďalšou podpísanou novelou zákona sa rozšíri okruh dotácií, ktoré poskytuje ministerstvo kultúry. Podpora má byť vo forme poskytovania dotácií subjektom alebo jednotlivcom na zakúpenie alebo obstaranie ľudových krojov, kostýmov, hudobných nástrojov, hudobnej aparatúry, náradia a prístrojov na tvorbu umeleckých výrobkov či potrieb pre tvorbu výtvarníkov.

Platové pomery

Medzi podpísané patria aj dve novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov. Poslanci už nedostanú plat, ak zanikne ich mandát v dôsledku právoplatného odsúdenia za spáchanie trestného činu. Podľa pôvodného znenia zákona patrí poslancovi NR SR po zániku jeho poslaneckého mandátu plat ešte počas dvoch alebo troch mesiacov.

Ani prezident už po skončení výkonu funkcie nebude poberať plat v prípade, ak sa stane iným ústavným činiteľom. Novela z dielne koalície tiež zavádza, že exprezidentovi nebude poskytovaná ani ochrana po skončení výkonu jeho funkcie.

Viac k témam: novela zákona, pedofília, plastové fľaše, plastové obaly, plastové slamky, platy ústavných činiteľov, prokurátor, sudcovia, Trestný zákon, vatové tyčinky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona rozširujúcu dôvody na pozastavenie funkcie sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.