Poľské súdnictvo rieši aj Európska komisia, opozícia označila situáciu za bezvýchodiskovú

Správy Svet

28.1.2020 (Webnoviny.sk) – Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Věra Jourová pricestovala do Poľska na stretnutie s predstaviteľmi tamojšieho parlamentu a justície v súvislosti s nedávno prijatou legislatívou, ktorá umožní odvolávanie poľských sudcov. Jourová, ktorá je podpredsedníčkou EK pre hodnoty a transparentnosť, v utorok uviedla, že chce o záležitosti hovoriť priamo s poľskými predstaviteľmi, aby lepšie pochopila úmysly vlády a spoločne dokázali nájsť riešenie.

Spor okolo poľského súdnictva sa vystupňoval minulý týždeň, keď poslanci schválili zákon umožňujúci politikom odvolávať sudcov a vláda tiež verejne podkopala autoritu najvyššieho súdu, ktorý si z veľkej miery zachovával svoju nezávislosť.

Jourová sa v Poľsku stretla s predsedníčkou dolnej komory parlamentu Elžbietou Witekovou z vládnej strany i s predsedom Senátu Tomaszom Grodzkým zastupujúcim opozíciu. Grodzki označil situáciu v poľskom súdnictve za „bezvýchodiskovú“.

Viac k témam: súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľské súdnictvo rieši aj Európska komisia, opozícia označila situáciu za bezvýchodiskovú © SITA Všetky práva vyhradené.