Počas epidémie narastá domáce násilie. Ak ste sa stali obeťou, nahláste to

Slovensko Správy

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – Hoci na území SR nebol doteraz zaznamenaný výrazný nárast trestnej činnosti súvisiacej s domácim násilím v časoch karantény, podľa Generálnej prokuratúry SR (GP) existuje predpoklad, že mnohé deti, ženy a iní rodinní príslušníci budú čeliť ohrozeniu svojej bezpečnosti a telesnej integrity v domácom prostredí.

Viac o téme Koronavírus

V zahraničí rastie domáce násilie

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová, v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 totiž v zahraničí zaznamenali zvýšenie násilia v domácnostiach, keďže členovia rodiny majú obmedzený pohyb, mnohí nechodia do práce a vzrastajú aj ich ekonomické problémy.

„GP SR v tejto súvislosti pripomína verejnosti, že na prokuratúre funguje elektronická linka pre týrané osoby tyranie@genpro.gov.sk, kde môže obeť domáceho násilia podať oznámenie a na krajských prokuratúrach funguje telefonická linka s číslom 0800 300 700, kde môže obeť domáceho násilia zanechať správu obsahujúcu zlé zaobchádzanie, násilie voči rodinným príslušníkom, týranie blízkej a zverenej osoby, nebezpečné vyhrážanie a iné formy násilia,“ uviedla Predajňová.

Týrané osoby môžu využiť oznamovaciu linku

Hovorkyňa ďalej zdôraznila, že prokuratúra aj v čase mimoriadnej situácie zabezpečuje prostredníctvom elektronickej a telefonickej linky urýchlené konanie o oznamovaných skutočnostiach v záujme ochrany života a zdravia týranej osoby.

Doplnila tiež, že od roku 2013 sa vybraní prokurátori špecializujú na problematiku domáceho násilia. „Prokurátori – špecialisti pôsobia od roku 2013 na všetkých stupňoch prokuratúry,“ uzavrela.

Viac k témam: domáce násilie, epidémia, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas epidémie narastá domáce násilie. Ak ste sa stali obeťou, nahláste to © SITA Všetky práva vyhradené.