Na STU v Bratislave vyrobili unikátny respirátor na 3D tlačiarni, filter dokáže zachytiť vírus v oboch smeroch

Slovensko Správy

2.4.2020 (Webnoviny.sk) – Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity (SjF STU) v Bratislave vyrobila pomocou 3D tlače respirátor zo špeciálneho materiálu. Ako agentúru SITA informovala Renáta Sovišová zo SjF STU, tím Juraja Beniaka priniesol inovatívne využitie špeciálneho nanokompozitného materiálu určeného pre 3D tlač.

Viac o téme Koronavírus

Eliminuje 99,99% baktérií

Jeho hlavnou vlastnosťou je, že eliminuje viac ako 99,99 percenta plesní, baktérií, široké spektrum mikroorganizmov a vírusov. Respirátor využíva aj bavlnený materiál, v ktorom sú vlákna striebra. Danú tkaninu je možné vyčistiť a opakovane ju použiť.

Pri výrobe respirátora použili filter, ktorý je schopný zachytiť vírus v oboch smeroch, aj pri vdychovaní aj pri vydychovaní. Sovišová podotkla, že momentálne pracujú na vylepšovaní dizajnu a funkčných vlastností respirátora.

Taktiež pripravujú nový, lepší materiál, ktorý bude spĺňať tie najprísnejšie požiadavky na tento typ ochrany pre zdravotníkov.

Použili nanokompozitný materiál

Tvar respirátora nie je dielom SjF. Tvorcovia využili 3D model, ktorý je voľne dostupný v databáze pre užívateľov 3D tlačiarní a verejnosť sa v ňom delí o svoje nápady. Inovatívni však boli v použitom materiáli.

Pre nanokompozitný materiál sa rozhodli z dôvodu jeho vlastností, ktoré eliminujú plesne, baktérie a aj široké spektrum mikroorganizmov a vírusov. Ide o patentovaný, vedecky overený a vysoko účinný materiál s prídavkom nanočastíc medi.

Má FDA certifikát vydávaný americkým úradom pre potraviny a liečivá a tiež vyhovuje normám Európskej únie. Sovišová poukázala, že jednorazové rúška sú po niekoľkých hodinách kontaminované vírusom, teda viac nepoužiteľné.

Respirátor filtruje vzduch obojsmerne

Dodala, že rúška ktoré sú vyrobené z textilných materiálov, musia byť po určitom čase oprané a vyžehlené, aby vysoká teplota zničila vírusy. „Respirátor vyrobený z uvedeného materiálu by mal sám zničiť vírusy na povrchu, je ho možné znovu použiť,“ uviedla.

Bežné respirátory podľa Sovišovej používajú filtráciu vzduchu pri nádychu, teda pri prúdení vzduchu do respirátora. Doplnila, že pri výdychu sa otvorí ventil a vzduch vychádza von bez filtrácie.

„Čiže, chránite seba pred vdýchnutím vírusu, ale nechránite okolie v prípade, že ste infikovaný. Z tohto dôvodu sme použili filter, ktorý je schopný zachytiť vírus v oboch smeroch, aj pri vdychovaní aj pri vydychovaní,“ priblížila.

Žiadajú o finančnú pomoc

Ako filtračný materiál sa dá použiť hocijaký filtračný povrch podľa potreby a účelu použitia respirátora, filter je ľahko vymeniteľný. Respirátor SjF využíva ako filtračný materiál bavlnenú látku, v ktorej sú vlákna striebra.

SjF chce požiadať firmy, ale aj jednotlivcov o pomoc. Kontaktovať SjF majú tí, ktorí ich môžu podporiť napríklad filtračnými materiálmi vhodnými pre takéto použitie alebo ich vedia podporiť finančne, aby tak mohli zakúpiť materiál pre výrobu respirátorov, filtračný materiál, či komponenty pre výrobu vlastného materiálu a zariadení.

„Zdroje vysokých škôl sú obmedzené, ale snažíme sa pracovať na maximum tak, aby sme priniesli užitočné inovácie pre našu spoločnosť,“ uzavrela Sovišová.

Viac k témam: 3D tlačiareň, Koronavírus, respirátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Na STU v Bratislave vyrobili unikátny respirátor na 3D tlačiarni, filter dokáže zachytiť vírus v oboch smeroch © SITA Všetky práva vyhradené.