Opozičné strany vítajú Čaputovej veto, podľa Smeru je však prezidentka v konflikte záujmov

Slovensko Správy

6.11.2019 (Webnoviny.sk) – Viaceré opozičné strany vítajú dnešné rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nepodpísať novelu zákona o predĺžení predvolebného moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní.

Naopak vládna strana Smer-SD tvrdí, že „prezidentka Čaputová je v istom konflikte záujmov, keďže je jasné, že prieskumné agentúry využívala vo svojej prezidentskej kampani veľmi intenzívne“.

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca strany Ján Mažgút.

SaS a PS oceňujú prezidentkino veto

Opozičná parlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) oceňuje veto prezidentky a tvrdí, že 50-dňové moratórium na prieskumy je absurdné a v zjavnom rozpore s ústavou.

„Ak však vládne strany s podporou kotlebovcov prelomia veto prezidentky, sme pripravení koordinovať s pani prezidentkou kroky na podanie tohto zákona na Ústavný súd SR,“ cituje tlačová správa podpredsedu NR SR za SaS a tímlídra strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martina Klusa.

„Takéto zásadné zmeny by sa mali prijímať na základe konsenzu a nemali by sa prijímať len štyri mesiace pred voľbami,“ dodáva SaS v tlačovej správe, ktorú SITA poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban označil rozhodnutie prezidentky „za správne rozhodnutie vetovať pokus Hnedej koalície – Danko, Fico, Kotleba – kriviť pravidlá volebnej súťaže“. Napísal to na svojom facebookovom profile.

Podľa Trubana „ľudia moratórium na prieskumy nechcú, chcú mať prístup k informáciám a sami sa rozhodnúť, ako s nimi naložia“. Ak parlament veto Zuzany Čaputovej prelomí, musí podľa lídra PS novela ísť na Ústavný súd SR.

Most-Híd zrejme nebude hlasovať za zákon

Poslanci koaličného Mosta-Híd za zákon o predĺžení moratória hlasovať pravdepodobne nebudú.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár dnes novinárom povedal, že navrhne poslaneckému klubu, aby v prípade, že prezidentka vetuje zákon o predĺžení moratória, nehlasoval za jeho opätovné schválenie.

Podľa Bugára to, že Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) hlasuje s koalíciou, je zlá vizitka do budúcnosti. Novelu v októbri podporil spomedzi poslancov Mosta-Híd len Elemér Jakab, ostatní členovia klubu hlasovali zväčša proti.

Viac k témam: moratórium, opozícia, volebný prieskum, zákon o volebnej kampani
Zdroj: Webnoviny.sk – Opozičné strany vítajú Čaputovej veto, podľa Smeru je však prezidentka v konflikte záujmov © SITA Všetky práva vyhradené.