OĽaNO podáva podnet na finančnú políciu, má preveriť majetok Balciara

Slovensko Správy

29.11.2019 (Webnoviny.sk) – Členovia poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, Gábor Grendel a Eduard Heger podávajú podnet na finančnú políciu v súvislosti s majetkom šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Uviedli to v piatok na tlačovej konferencii. Ján Balciar podal podnet na stíhanie Jaroslava N. (OĽaNO), ktorý stíhanie voči svojej osobe spája aj s kritikou majetkových pomerov šéfa Vojenského spravodajstva.

Akt osobnej pomsty

Podávame podnet na finančnú políciu v zmysle zákona o preukazovaní pôvodu majetku na základe medializovaných informácií, že majetok Balciara presahuje hodnotu 3 miliónov eur,“ uviedol Gábor Grendel.

Dodal, že je zrejmé, že majetok v takejto hodnote nemohol vo verejnej službe Balciar nadobudnúť. Ten sa bráni tým, že to, že v súčasnej dobe nejaká nehnuteľnosť nie je zaťažená ťarchou, neznamená, že v minulosti na jej nadobudnutie nebol využitý úver.

Oznamovatelia chcú zároveň podnetom zistiť, či všetky nehnuteľnosti šéfa Vojenského spravodajstva boli zaplatené bankovým prevodom. Obvinený opozičný politik Jaroslav N. vyhlásil, že nechce, aby to vyzeralo ako akt osobnej pomsty, preto toto podanie nepodpíše. Spomínaný podnet by mali podať v priebehu piatka.

Nadhodnotené ceny

Riaditeľ Vojenského spravodajstva uviedol, že finančnej polícii, poskytol pri preverovaní jeho majetku maximálnu súčinnosť, vrátane poskytnutia podkladov ku všetkým formám úverov. Ceny nehnuteľností boli podľa neho v článku portálu aktuality.sk, na ktorý sa poslanci OĽaNO odvolávajú, účelovo nadhodnotené vzhľadom na nadobúdacie ceny. „V niektorých prípadoch až päťnásobne,“ uzavrel Balciar.

Jaroslav N. čelí dvom trestným konaniam. Prvé konanie sa týka trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti súvisiacej s kauzou Skripaľ. Druhé zase údajného korumpovania novinára v období, keď bol obvinený riaditeľom mimovládneho Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.

Vojenské spravodajstvo na štvrtkovom zasadnutí výboru určeného na kontrolu jeho činnosti nepredložilo dôkazy proti tieňovému ministrovi obrany hnutia OĽaNO Jaroslavovi N. Uviedol to predseda výboru Eduard Heger. Na výbore bol tiež prítomný Ján Balciar, pred médiami však ušiel.

Viac k témam: Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk – OĽaNO podáva podnet na finančnú políciu, má preveriť majetok Balciara © SITA Všetky práva vyhradené.