November je zatiaľ mimoriadne teplý, bude asi najteplejší od roku 1961

Slovensko Správy

20.11.2019 (Webnoviny.sk) – November bol doteraz podľa meteorológov mimoriadne teplý, a to najmä na východe krajiny. Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, ochladenia počas posledného jesenného mesiaca boli len prechodné a prejavili sa výraznejšie iba na západe Slovenska.

Rozdiel medzi západom a východom

Najmä minulý týždeň zaznamenali veľké rozdiely medzi teplotami na východe a západe krajiny. Najväčšie rozdiely namerali v období od 12. do 14. novembra. Napríklad 13. novembra popoludní bolo na stanici Moravský Svätý Ján (okres Senica) na Záhorí len 4 stupne Celzia. V rovnakom čase namerali v obci Orechová (okres Sobrance) na krajnom východe krajiny až 20 stupňov Celzia.

„V posledných dňoch sa rozdiely medzi východom a západom vyrovnali, avšak aj napriek tomu bola prvá polovica novembra zatiaľ výrazne teplejšia na východe nášho územia, kým na západe boli odchýlky od dlhodobého priemeru menšie,“ konštatoval SHMÚ.

Výraznejšie ochladenie sa neočakáva

Doteraz najteplejší november od roku 1961 sa vyskytol v roku 2000. Napríklad v Kamenici nad Cirochou (okres Humenné) bola vtedy priemerná mesačná teplota vzduchu 8,6 stupňa Celzia. Doterajšia priemerná teplota tohtoročného novembra na tejto stanici predstavovala zatiaľ 10,5 stupňa Celzia. „Nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo v nasledujúcich dňoch výraznejšie ochladiť,“ uzavrel SHMÚ.

Minulý týždeň sa vyskytli na Slovensku tiež výdatné zrážky. V stredu 13. novembra napršalo v oblasti Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria zväčša 40 až 100 mm. Najväčší úhrn zrážok zaznamenali v Demänovskej doline (okres Liptovský Mikuláš). Napršalo tam 101 mm. Následne výrazne stúpli hladiny v povodiach horného Váhu, horného Hrona, Rimavy, Slanej, Hnilca a Hornádu. SHMÚ o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Viac k témam: počasie
Zdroj: Webnoviny.sk – November je zatiaľ mimoriadne teplý, bude asi najteplejší od roku 1961 © SITA Všetky práva vyhradené.