Najvyšší súd sa bude zaoberať odvolaním v kauze bratrancov súdených za plánovanie vraždy

Slovensko Správy

16.2.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR sa bude v odvolacom konaní zaoberať prípadom bratrancov súdených za prípravu vraždy. Verejné zasadnutie v tomto prípade vytýčili na stredu 26. februára.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici uznal ešte v novembri minulého roku v kauze prípravy úkladnej vraždy a nedovoleného ozbrojovania za vinných Jaroslava D. z Popradu a jeho bratranca Michala D. z Ružomberka.

Samopal za tisíc eur

Jaroslavovi vymeral súd 11 a Michalovi 12 rokov odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Obaja obžalovaní sa voči verdiktu odvolali.

Dvojicu stíhal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR v súvislosti so zámerom 34-ročného Jaroslava usmrtiť svojho spoločníka Milana pre finančné a osobné nezhody v podnikaní vo firme v Poprade.

Jaroslav sa v roku 2018 snažil na likvidáciu spoločníka získať samopal a 43-ročný Michal mu ho zabezpečil cez svojho známeho aj s 36 nábojmi. Išlo o zbraň s odstráneným výrobným číslom, samopal vzor 58, za ktorý Jaroslav zaplatil príbuznému 1 000 eur.

Prípravu vraždy popreli

Na pojednávaní pred prvostupňovým súdom Jaroslav a Michal popreli, že išlo o prípravu vraždy. Podľa Jaroslava on sám nemal na vraždu motív a zbraň mala slúžiť iba na ďalší predaj. Záujem o samopal údajne prejavil istý Poliak, no pre cenu od obchodu odstúpil.

Michal o plánovanej vražde podľa súdu vedel, svedkovia a dôkazy boli proti nim. Jaroslava odsúdili aj za zločin marenia spravodlivosti. Pred policajnou prehliadkou istého zariadenia v Bratislave totiž zavolal kamarátovi, aby samopal a náboje odniesol z objektu, kde mal zbraň ukrytú.

Michal bol zase už v minulosti odsúdený za krádež, trest pre neho bol preto súhrnný.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd sa bude zaoberať odvolaním v kauze bratrancov súdených za plánovanie vraždy © SITA Všetky práva vyhradené.