Najvyšší súd rozšíril dôvody väzby pre Kudlu, údajného bossa takáčovcov

Slovensko Správy

25.11.2019 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR na pondelkovom neverejnom zasadnutí rozšíril dôvody väzby pre údajného šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra K. zvaného Kudla. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Dodala, že súd vyhovel sťažnosti prokurátora.

Ten žiadal pre Ľubomíra K. väzbu pre všetky tri väzobné dôvody, teda hrozbu úteku, pokračovania v trestnej činnosti a tiež hrozbu ovplyvňovania svedkov.

Súvis s vraždou Krajčiho

„Senát najvyššieho súdu na pondelkovom neverejnom zasadnutí v trestnej veci Ľubomíra K. zrušil uznesenie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu a sám rozhodol tak, že obvineného berie do väzby,“ informovala hovorkyňa. „Sťažnosť obvineného senát najvyššieho súdu zamietol ako nedôvodnú,“ dodala.

Špecializovaný trestný súd rozhodol o vzatí Ľubomíra K. do väzby ešte začiatkom novembra. Údajného bossa „takáčovcov“ zvaného Kudla zadržali pár dní po jeho trinástich „kolegoch“ zadržaných v rámci akcie Apač.

Zadržanie Ľubomíra K. súvisí s vraždou Romana Krajčiho, ktorá sa stala v roku 2006 v Prievidzi. Proti rozhodnutiu súdu o vzatí do väzby podal sťažnosť Ľubomír K. ako aj prokurátor.

Najsilnejšia skupina

Niektorých takáčovcov zadržala polícia už začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K. považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu stotisíc eur.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír K. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a svobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.

Viac k témam: takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd rozšíril dôvody väzby pre Kudlu, údajného bossa takáčovcov © SITA Všetky práva vyhradené.