Najviac dopravných nehôd spôsobili mladí vodiči, Lučanský chystá viaceré opatrenia (video)

Slovensko Správy

9.1.2020 (Webnoviny.sk) – Za uplynulý rok bolo na Slovensku menej dopravných nehôd ako v roku 2018. Vyplýva to zo štatistík Policajného zboru SR, ktoré vo štvrtok prezentovali jeho predstavitelia. Naopak medziročne pribudol počet úmrtí, ktorých počet stúpol o 16.

Na cestách zahynulo 245 ľudí a najtragickejšou udalosťou bola nehoda autobusu z polovice novembra pri Nitre. Zahynulo pri nej 12 ľudí. Klesol aj počet nehôd, príčinou ktorých bolo požitie alkoholu, takýchto prípadov eviduje polícia 1 564.

Menej dopravných nehôd

Najviac tragických nehôd spôsobili mladší vodiči, respektíve takí, ktorí sú držiteľmi vodičských oprávnení krátku dobu. Najviac nehôd sa v uplynulom roku odohralo na cestách prvej triedy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V roku 2019 zaznamenala polícia celkovo 13 715 nehôd, čo je o 187 menej ako v roku 2018. Najčastejšie evidovala polícia obete v motorových vozidlách (135), nasledujú chodci (75), motocyklisti (21) a napokon cyklisti (14).

Najviac tragických nehôd bolo v Košickom samosprávnom kraji, najmenej v Bratislavskom. V štyroch okresoch na Slovensku neevidovali policajti za minulý rok tragickú nehodu.

Spomenul naháňačku Poliakov

Prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský vyzdvihol prácu dopravných policajtov, no zároveň konštatoval, že pri využití modernej techniky Slovensko stále zaostáva.

„Plánujeme viacero opatrení, aj napriek tomu, že patríme k najlepším krajinám v rámci Európskej únie. Chceme určite viac využívať techniky najmä v rizikových oblastiach, kde sa väčšinou stanú tragické dopravné nehody,“ povedal šéf polície. Lučanský spomenul nehodu, pri ktorej mala tragickú dohru „naháňačka“ vodičov z Poľska.

Najkritickejšími dňami v týždni boli z pohľadu vzniku nehôd pondelky a piatky. Najhorším mesiacom v rámci počtu obetí bol november (28 obetí), za ktorým nasledoval december (27 obetí).

V pomere počtu obetí dopravných nehôd na milión obyvateľov je na tom Slovensko spomedzi susedných krajín najlepšie, susedné Poľsko, naopak, najhoršie.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Najviac dopravných nehôd spôsobili mladí vodiči, Lučanský chystá viaceré opatrenia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.