Prezidentské voľby v Poľsku pre koronavírus odložili, ale nie všetky strany s tým súhlasili

Správy Svet

7.5.2020 (Webnoviny.sk) – Poľské koaličné vládne strany sa dohodli na odložení prezidentských volieb, ktoré sa mali konať v nedeľu. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že strana Právo a spravodlivosť (PiS) chcela, aby sa voľby konali napriek pandémii koronavírusu a Poliaci si znovuzvolili súčasnú hlavu štátu.

Favoritom je Duda

Prezident Andrzej Duda, ktorého päťročné funkčné obdobie sa skončí 6. augusta, je pritom podľa prieskumov verejnej mienky aj favoritom volieb.

Menšia koaličná strana Porozumenie a opozícia však tvrdili, že PiS kladie svoje politické ciele nad verejné zdravie.

Voľby by sa mali uskutočniť v najskoršom možnom termíne a budú sa konať prostredníctvom poštového hlasovania.

Netransparentné voľby

Medzinárodní i poľskí volební pozorovatelia však upozorňujú, že takéto voľby nebudú dostatočne transparentné a ani spravodlivé, keďže kandidáti museli v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami proti šíreniu koronavírusu prerušiť kampaň.

Poľsko dosiaľ potvrdilo necelých 15-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a 733 úmrtí. Podľa ministra zdravotníctva však epidémia v krajine ešte nedosiahla vrchol.

Viac k témam: Koronavírus, prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentské voľby v Poľsku pre koronavírus odložili, ale nie všetky strany s tým súhlasili © SITA Všetky práva vyhradené.