Moratórium na predvolebné prieskumy sa predĺži na 50 dní, poslanci prelomili veto prezidentky

Slovensko Správy

26.11.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. novembra 18:18

Moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky sa predlžuje zo súčasných 14 na 50 dní. Poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej. Za opätovné schválenie novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva hlasovalo 80 poslancov, pričom na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76.

Pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k predmetnej novele schválil parlament 28. októbra. Hlasovalo vtedy za ňu 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu.

Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona nepodpísala, keďže podľa nej je v rozpore s viacerými právami garantovanými ústavou, ako je právo na informácie, právo na zhromažďovanie či právo na politickú súťaž.

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v prípade moratória obráti na Ústavný súd SR. Okrem podania podnetu na preskúmanie ústavnosti novely volebného zákona, ktorý predĺži moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov až na 50 dní, požiada Ústavný súd SR aj o dočasné pozastavenie účinnosti novely.

Agentúru SITA o tom informoval jej tlačový odbor.

Viac k témam: moratórium, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Moratórium na predvolebné prieskumy sa predĺži na 50 dní, poslanci prelomili veto prezidentky © SITA Všetky práva vyhradené.